استفاده از کالوکیشن برای بهبود زبان انگلیسی

1401/02/18 1326

آیا می دانستید که ترکیب کلمات یا کالوکیشن بخش بزرگی از زبان انگلیسی است؟ کالوکیشن یعنی استفاده دو یا چند کلمه با یکدیگر، به گونه ای که یک ارتباط معنایی میان آنها به وجود آید. به عبارتی، این ارتباط مطابق با استفاده یا هم نشینی این کلمات در تکست های مختلف می باشد.

کاربرد کالوکیشین در میان کسانی که زبان مادری آنها، انگلیسی است، امری کاملا طبیعی به نظر می رسد اما افرادی که این زبان را به عنوان زبان دوم خود یاد می گیرند، استفاده از آن را دشوار می بینند. از این رو، یکی از موارد مهم در اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس، کاربرد مناسب کالوکیشین ها می باشد.

چرا باید کالوکیشن را فراگرفت؟

اگر هرگز نام کالوکیشین (collocation) را نشنیده اید، باید سعی کنید از آنها در مکالمه و نوشتن انگلیسی خود استفاده کنید. این عبارات باعث می شوند صحبت کردن و نوشتن شما واقعاً سلیس و طبیعی به نظر برسد.

پیشنهاد نوسنده: استراتژی هایی برای بهبود لیسنینگ

همانطور که در بالا ذکر شد، کالوکیشن ها، نوعی ترکیب های انگلیسی هستند که برای ساختن یک عبارت یا عبارتی که به طور منظم در گفتار روزمره و در موقعیت های مختلف استفاده می شود کنار هم قرار می گیرند.

در واقع، آنها ترکیبی از کلماتی هستند که به طور طبیعی با هم ترکیب می شوند و افراد بومی انتظار شنیدن آنها را دارند. یادگیری اینها ممکن است واقعا دشوار باشد و حتی استفاده از آنها در موقعیت صحیح دشوارتر. اما به هر حال، این یک چالش است و بهتر است که برای موفقیت در آزمون آیلتس و بهبود زبان انگلیسی، آنها را به کار برید.

فقط به یاد داشته باشید که هر چه سطح زبان انگلیسی شما پیشرفته تر شود، بیشتر به این ترکیب ها تکیه خواهید کرد تا به گونه ای روان تر صحبت کرده و بنویسید.

چند نمونه از کاربرد کالوکیشن ها در زبان انگلیسی

برای درک بهتر کالوکیشین اجازه دهید که چند نمونه را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم:

  •  امروز بعدازظهر از انتظار کشیدن برای اتوبوس خسته شده ام.

.I'm tired of waiting for the bus this afternoon

یک شخص انگلیسی زبان با دیدن این جمله، به ده کلمه مجزا فکر نمی کند، بلکه بیشتر به عبارات "من خسته شده ام" "در انتظار اتوبوس" و "امروز بعد از ظهر" فکر می کند. به همین دلیل است که گاهی اوقات ممکن است چیزی را به زبان انگلیسی درست بگویید، اما درست به نظر نمی رسد. مثلا:

  • امروز بعدازظهر از ایستادن برای اتوبوس خسته شدم.

.I'm tired of standing for the bus this afternoon

در جمله بالا، شاید برای کسی که وضعیت را تصویر می کند "ایستادن برای اتوبوس" منطقی است، اما "ایستادن" با "در صف" همراه است ، که در زبان انگلیسی برای رساندن این معنی با هم استفاده نمیشوند. بنابراین، در حالی که جمله منطقی است، واقعاً صحیح نیست.

مادامی که دانشجویان، به مراحل بالاتری از یادگیری زبان انگلیسی نزدیک می شوند، تمایل به یادگیری عبارات و  اصطلاحات بیشتری دارند. در این میان، یادگیری collocations نیز حائز اهمیت است. در واقع، نمی توانیم بگویم این تنها ابزاری است که بیشتر دانش‌آموزان از آن استفاده نمی‌کنند. فرهنگ لغت کالوکیشین می تواند به شما در یادگیری عبارات مناسب در زمینه کمک کند.

نکات استفاده از کالوکیشن

با در نظر گرفتن موارد زیر می توانید کالوکیشین ها در جای درست بهره گرفته و دایره لغات خود را بهبود بخشید.

1. یک حرفه را انتخاب کنید

در ابتدا، حرفه ای را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید. به سایت Occupational Outlook بروید و مشخصات این حرفه را بخوانید. به اصطلاحات رایجی که استفاده می شود توجه داشته باشید.

در مرحله بعد، آن اصطلاحات را در فرهنگ لغت کالوکیشن جستجو کنید تا با یادگیری کالوکیشین های مناسب، دایره واژگان خود را گسترش دهید.

مثال:

Aircraft and Avionics

کلمات کلیدی Occupational Outlook:  تجهیزات، نگهداری و غیره

  • در فرهنگ لغت کالوکیشین: تجهیزات (Equipment)

-صفات: جدیدترین، مدرن، پیشرفته، پیشرفته و غیره.

- انواع تجهیزات: تجهیزات پزشکی، تجهیزات رادار، تجهیزات مخابراتی و غیره.

- فعل + تجهیزات: تهیه تجهیزات، تامین تجهیزات، نصب تجهیزات و غیره.

- عبارات: تجهیزات مناسب

  • در فرهنگ لغت collocations:  تعمیر و نگهداری (Maintenance)

- صفت: سالانه، روزانه، منظم، طولانی مدت، پیشگیرانه و غیره.

- انواع تعمیر و نگهداری: تعمیر و نگهداری ساختمان، تعمیر و نگهداری نرم افزار، نگهداری بهداشت و غیره.

- فعل + Maintenance:  انجام تعمیرات

- تعمیر و نگهداری + اسم: پرسنل تعمیر و نگهداری، هزینه های نگهداری، برنامه نگهداری و غیره.

2. یک اصطلاح مهم را انتخاب کنید

اصطلاح مهمی را انتخاب کنید که ممکن است به صورت روزانه در محل کار، مدرسه یا خانه استفاده کنید. کلمه را در فرهنگ لغت collocations جستجو کنید. در مرحله بعد، یک موقعیت مرتبط را تصور کرده و یک پاراگراف یا بیشتر با استفاده از ترکیب های مهم برای توصیف آن بنویسید.

پیشنهاد نوسنده: انواع استراتژی های اسپیکینگ برای زبان آموزان

توجه داشته باشید که پاراگراف، کلمه کلیدی را خیلی اوقات تکرار می کند، اما این یک تمرین است. با استفاده مکرر از عبارت کلیدی خود، پیوندی در ذهن خود با طیف گسترده ای از کالوکیشن ها با کلمه مورد نظر خود ایجاد خواهید کرد.

مثال

- اصطلاح کلیدی: تجارت

- وضعیت: در حال مذاکره برای یک قرارداد

Key Term: Business

Situation: Negotiating a contra

- مثال از پاراگراف

ما روی یک معامله تجاری با یک شرکت سرمایه گذاری کار می کنیم که با مشاغل سودآور در سراسر جهان سر و کار دارد. این کسب و کار را دو سال پیش راه اندازی کرده ایم، اما به دلیل استراتژی تجاری خود بسیار موفق بوده ایم. هوش تجاری مدیر عامل فوق العاده است، برای همین مشتاقانه منتظر معامله با آنها هستیم.

دفتر مرکزی تجاری این شرکت در دالاس، تگزاس واقع شده است. آنها بیش از پنجاه سال است که به این حرفه مشغول هستند، پس انتظار داریم که تجربه تجاری آنها یکی از بهترین ها در جهان باشد.

We're working on a business deal with an investment company who carries on business with profitable businesses throughout

the world. We set up the business two years ago, but we've been very successful due to our business strategy. The CEO's

business acumen is outstanding, so we're looking forward to conducting business with them. The company's business

headquarters are located in Dallas, Texas. They've been in business for more than fifty years, so we expect their business

.experience to be the best in the world

3. کالوکیشن هایی را که یاد می گیرید به کار برید

فهرستی از کالوکیشین های مهم را تهیه کنید. برنامه ریزی نمایید که هر روز حداقل سه مورد از این عبارات را در مکالمات خود استفاده می کنید. امتحان این کار ضرری ندارد، هر چند آن سخت ‌تر از چیزی است که فکر می ‌کنید، اما واقعاً به یادگیری و گسترش کلمات جدید کمک می نماید.

سخن پایانی

شما می توانید کالوکیشین ها را در همه جا پیدا کنید. می توانید آنها را در اخبار یا تبلیغات مختلف ببینید و یا آنها را در کتاب بخوانید، در فیلم دیده و در خیابان بشنوید. آنها بخش بزرگی از زبان انگلیسی را تشکیل می دهند. به جز این موارد شما می توانید یادگیری این عبارات را با ثبت نام در دوره های پل آیلتس به چالش بکشید. 

فراموش نکنید که هر چقدر با collocations آشنا شوید، صحبت کردن و نوشتن انگلیسی برای شما بسیار آسان تر خواهد بود. علاوه بر این، در آزمون آیلتس بسیار حرفه ای به نظر خواهید رسید.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است