گرامر

دانش شما از گرامر در آزمون آیلتس به صورت جداگانه هم در اسپیکینگ و هم دربخش رایتینگ و نوشتاری آزمون آیلتس سنجش خواهد شد. داشتن جملات درست از نظر گرامری یکی از فاکتورهای نمره دهی است، البته توجه داشته باشید که در آزمون آیلتس تست ها و سوالات گرامری مانند آن چیزی که در کنکور می بینید از شما پرسید نمی شود تا دانش گرامری شما سنجیده شود.

 

بلکه ممتحن می خواهد ببیند آیا شما می توانید جملات با اشکالات گرامری کمی درست کنید یا خیر. حتی ساده ترین جملات هم باید از نظر گرامری ، درست نوشته یا گفته شود ولی اگر می خواهید نمره شما در آیلتس ۷ یا حتی بالاتر شود، شما باید به ممتحن نشان دهید که از پس ساختارهای پیچیده هم بر می آیید و می توانید از ساختارهای گرامری متنوع در اسپیکینگ و رایتینگ خود استفاده کنید .این امر میتواند نمره شما در آزمون آیلتس را بالا ببرد. 

 

در بخش اسپیکینگ آیلتس ممتحن اصلا خودش سوالات را به گونه ای مطرح می کند تا ببیند آیا شما ساختارهای خاص گرامری را می توانید استفاده کنید یا نه . برای مثال ممتحن از عادات روزانه شما می پرسد یا ممکن است در مورد کارهایی که در اوقات فراغت انجام میدهید سوال کند. در این صورت شما باید از ساختارهایی مثل حال ساده ، استمراری یا کامل استفاده کنید. به نمونه سوالات آیلتس توجه نمایید. 

 


Do you read books?
Yes , reading books in the evening is my favorite thing to do . I try to read at least two books a month. 

What are you favorite types of books?
Well, my taste in books has  changed in the past couple of years. I used to read novels and fictions but nowadays I’m reading biographies . I find them fascinating . 

 


اگر به جملات  مطرح شده در نمونه جواب ها دقت کنید، ما حتی از ساختار used to هم در جواب های خود استفاده کردیم . نکته ای که سر کلاس ها همیشه مطرح می کنم این است که ممتحن از سوالاتی استفاده خواهد کرد تا یک سری ساختارهای گرامری را در اسپیکینگ شما ببینید، ولی خود این موضوع دلیل نمی شود که شما ساختارهای دیگری که بلد هستید را در جملات خود جای ندهید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید به ممتحن آیلتس دانش گرامری خود را نشان دهید. 

 

 

 

 

یکی دیگر از مواردی که می تواند هم بر روی گرامر و هم نمره لغت شما در آیلتس تاثیر گذاری باشد افعال phrasal verbیا افعال دو قسمتی است . افعال دو قسمتی مانند 
Pick up , checked into , look into …..
این افعال بیشتر معانی اصطلاحی دارند و از یک بخش فعلی و از یک بخش حرف اضافه ای تشکیل شده اند. یادگیری همین حروف اضافه و به کارگرفتن این افعال می تواند  هم نمره گرامر شما را بالا ببرد و هم چون معنی اصطلاحی دارند، نمره vocbualry شما در آیلتس یک جهش خوبی خواهد کرد. البته خیلی باید حواستان به حروف اضافه باشد و فقط از این افعال با حروف اضافه درست استفاده کنید. ولی اصلا phrasal verb ها دست کم نگیرید که برای آیلتس خیلی نمره بیار هستند. 
نکته بعدی این است که زیاد بخوانید . از انواع مجلات انگلیسی استفاده کنید و هر روز سعی کنید حداقل یک مقاله را بخوانید . اگر  اهل خواندن مجله نیست اید، بلاگ های انگلیسی بخوانید . موضوعی را پیدا کنید که به آن علاقه دارید و هر روزیک بلاگ را بخوانید. حتی مطالعه در حد۲۰ دقیقه هم خیلی می تواند به گرامر شما کمک کند. ولی فقط خواندن مقاله و بلاگ به تنهایی نمی تواند کافی باشد . شما باید تمرین رایتینگ هم داشته باشید یعنی بنویسید. بعد از اینکه یک مقاله یا بلاگ را خواندید ، یک پاراگراف به صورت خلاصه در مورد موضوع مورد مطالعه بنویسید . این خودش به شما کمک می کند ببینید موقع استفاده از ساختارهای گرامری کجا مشکل پیدا می کنید. و خودتان هم متوجه می شوید دقیقا اشکال شما در چیست پس اصلا نوشتن را دست کم نگیرید. 

روش های دیگری هم هستند که می توانند در بهبود گرامر شما کمک کنند: 
-    علامت گذاری انگلیسی را یاد بگیرید. این هم یکی دیگر از بخش های مهم گرامر آیلتس است که اگر آن را در نظر نداشته باشید باعث کم شدن نمره شما در رایتینگ خواهد شد. پس   یادگیری Punctuationیادتان نرود . معمولا در همه کتاب های مخصوص آموزش گرامر انگلیسی یک درس به علامت گذاری اختصاص داده شده است. 
-    سعی کنید، رایتینگ های مختلف را بنویسیدو فیدبک بگیرید. اگر به مدرس آیلتس دسترسی ندارید با یک دوستی که قبلا در آیلتس شرکت کرده، بخواهید رایتینگ های شما را بخواند و مشکلات گرامری آنهارا پیدا کند. بعضی مواقع خود آدم اشکالات را نمی بیند . 

گرامر و دستور زبان، ۲۵ ٪ از نمره رایتینگ و اسپیکینگ شما را تشکیل می دهدو پس وقت و انرژی گذاشتن برای بهتر کردن و تسلط پیدا کردن بر این بخش خیلی می تواند در نمره آیلتس شما تاثیر گذار باشد. 

 

منابع گرامر آیلتس

 

برای رسیدن به یک نمره بالا در آزمون آیلتس ، چه آیلتس آکادمیک یا جنرال ، شما باید بر روی گرامر زبان انگلیسی تسلط خوبی داشته باشیدو با ساختارهای مختلف از ساده تا پیچیده  آشنایی باشید. البته خیلی پیش می اید که داوطلبان آزمون آیلتس این سوال برایشان پیش می آید که آیا در آزمون آیلتس از گرامر به صورت سوالات و تست های کنکوری پرسیده میشود یا خیر.

 

 البته این باور غلطی است که بعضی ها فکر می کنند در خود آزمون آیلتس یک بخش جداگانه ای مانند آزمون کنکور وجود دارد که از شرکت کنندگان در آزمون فقط سوالات گرامری می پرسند. این گونه نیست . بلکه گرامر شما به طور غیر مستقیم مورد سنجش قرار می گیرد.

 

به این ترتیب که مثلا در بخش اسپیکینگ یا مکالمه آزمون آیلتس جملاتی که در هنگام مصاحبه مطرح می کنید اگر از نظر گرامری مشکل داشته باشد نمره کلی شما کم می شود. و همین نکته در بخش مهارت رایتینگ آیلتس هم صدق می کند. پس می بینید که تسلط داشتن بر روی گرارمر یک امر مهم و حیاتی است و اگرچه کلا دستور زبان بخش خشک یادگیری زبان انگلیسی است ولی نمی شود آن را نادیده گرفت. 

 

در این مقاله می خواهیم به یک سری منابع عالی تقویت گرامر زبان انگلیسی برای شرکت کنندگان در آزمون آیلتس یک نگاهی بیاندازیم. 

 

  Basic English Grammar by Betty Azar 

این کتاب ، کتاب پایه ای و مهم برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی برای افراد مبتدی است. کلا کتاب های گرامر نوشته شده توسط بتی آزر ، جز بهترین کتاب های منبع برای   یادگیری و تقویت گرامر از مبتدی تا حرفه ای است. اگر در سطوح پایین تر از زبان انگلیسی هستید و می خواهید برای آزمون آیلتس آماده شوید ، حتما توصیه می شود که با این کتاب شروع کنید. این کتاب پر از جدول، مثال ، کاربرد های انواع ساختارهای گرامری …… است که می تواند قدم به قدم شما را راهنمایی کنید. این کتاب می تواند در بهتر شدن نمره شما در آزمون آیلتس بسیار موثر باشد چون ساختارهای اصلی زبان انگلیسی را به صورت ساده با تمرین های زیاد به شما آموزش  می دهد. این کتاب می تواند    بعد ها به عنوان یک منبع مورد استفاده قرار بگیرد پس خرید این کتاب یک سرمایه گذاری خوب برای زبان آموزان است.

 

 

Cambridge Grammar for IELTS Student’s Book with Answers 

 


این هم یکی دیگر از کتاب های عالی برای داوطلبان آزمون آیلتس است. نکته مثبت این کتاب این است که درس ها و ساختارهای اساسی و پایه ای که از شرکت کنندگان در آزمون آیلتس انتظار می رود را به صورت لیست وار آموزش می دهد. همچنین تمرین های مختلفی برای به کار بردن ساختارهای گرامری خاصی که در آزمون آیلتس لازم میشود، در اختیار شما قرار می دهد که البته این ساختارها هم برای آزمون آیلتس آکادمیک و هم آزمون جنرال می توانند مورداستفاده قرار گیرند. همچنین این کتاب شامل فایل های صوتی نیز است و مطالب خوبی برای لیستنینگ آیلتس را مهیا کرده است. 

 

نکته خوب این کتاب این است بیشتر بر روی کاربردهای ساختارهای مختلف تمرکز کرده است. برای مثال به شما توضیح می دهد که دقیقا حال ساده (simple present )را در چه موقعیت هایی باید استفاده کنید و این آموزش کاربرد ها می تواند به شما کمک کند که دقیقا همان ساختارهایی که خود ممتحن آیلتس از شما انتظار دارد را تحویل دهید. 

 

برای مثال ممکن است ممتحن در بخش اسپیکینگ آیلتس از شما بپرسد که آیا کتاب می خوانید (چند بار این کار را انجام می دهید) . با این سوال ممتحن می خواهد با استفاده از حال ساده در مورد یک کاری که عادت شما است صحبت کنید. در این کتاب دقیقا این مساله مطرح شده است و نکات و کاربرد های حال ساده به صورت خلاصه لیست شده است. 

 

Oxford Practice Grammar 

 


این کتاب بیشتر برای زبان آموزان در سطح پیشرفته است ، تمرینات و توضیحات مربوطه کمی پیچیده تر از دو  کتاب قبلی است. پس اگر در سطوح بالاتری از زبان انگلیسی هستید و می خواهید با ساختارهای پر چالش تر آشنا شوید این کتاب خیلی می تواند به شما کمک کند. این کتاب برای شرکت کنندگان آزمون آیلتس که به دنبال نمره ۷+ در این آزمون هستند، می تواند راهنمای عالی باشد ولی توجه داشته باشید حتما اگر می خواهید به صورت خود خوان از این کتاب استفاده کنید، یک دیکشنری خوب هم کنار دستتان داشته باشید چون توضیحات مطرح شده کمی ممکن است پیچیده باشد و برای تسلط کافی به این گرامرها باید کاملا جملات را خوب متوجه شوید. 

 

Test your preposition 

این کتاب شامل ۶۰ آزمون برای سنجش دانش شما  در مورد حروف اضافه در گرامر زبان انگلیسی است. آزمون های این کتاب شامل انواع سوالات پر کردن جای خالی، پاسخ های چهار گزینه ای و …. است . داشتن تسلط کافی بر روی حروف اضافه در زبان انگلیسی در آزمون آیلتس یکی از بزرگ ترین چالش هاست . ما فارسی زبان ها معمولا با این بخش از زبان انگلیسی بسیار مشکل داریم. و توصیه می شود که داوطلبان آزمون آیلتس حتما این بخش از گرامر زبان انگلیسی را اصلا دست کم نگیرند. این کتاب با تمرین ها وآزمون های متنوع می تواند به شما کمک کند که این قسمت از گرامر آیلتس را به خوبی یاد بگیرید و نمره خوبی را در بخش اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس کسب کنید.

 

 

Collins Grammar for IELTS 

 


این کتاب برای شرکت کنندگان در آزمون آیلتس آکادمیک طراحی شده است و شامل ۲۰ درس گرارم آیلتس است. مطالبی که در این درس ها آموزش داده می شود شامل ساختار ها و گرامرهای آیلتس است که یک ممتحن آیلتس در اسپیکینگ و رایتینگ از شما انتظار دارد. همچنین این کتاب برای زبان آموزانی که در سطح B1مانده اندو پیشرفتی را نمی بینند، می تواند بسیار مفید است. البته توجه داشته باشید که نحوه درست کردن افعال و ساختار های مختلف به صورت خلاصه به شما توضیح داده میشود و بیشترین تمرکز بر روی کاربرد ساختارهای گرامری برای گرفتن نمره خوب در آیلتس است. 

منابع معرفی شده در این بلاگ یک بخش کوچکی از کتاب های مختلف برای بهتر کردن گرامر آیلتس شما محسوب می شوند. توجه داشته باشید که استایل و نحوه چینش مطالب در کتاب های گرامری که توسط انتشارات های مختلف تهیه شده اند می شود گفت که یکسان هستند. شما به تهیه کتاب هایی که در این لیست مطرح شده است می توانید مطمن باشید که یک سر کتب منبع خوب برای بهتر کردن گرامر خود برای آزمون آیلتس در اختیار داشته باشید.