چطور در آزمون آیلتس نمره 7 به بالا بگیریم؟ 

یکی از  بزرگترین اشتباهات داوطلبان آزمون آیلتس این است،که آنها سعی می کنند از ساختارهای گرامری پیچیده ای استفاده کنند که دقیقا محل استفاده آنها را متوجه نشده اند و به همین دلیل معلوم می شود که آنها ساختارهای پیچیده را حفظ کرده اند و سطح زبانی آنها در سطح 7 و یا 7 به بالا نیست. 
کاری که داوطلبان می کنند این است که فکر می کنند، که تمام جملات آنها باید جز جملات پیچیده باشد. ( این در حالی است که ممتحن دنبال چنین چیزی نیست. چیزی که وی می خواهد در برگه پاسخ نامه شما ببیند تنوعی از ساختارهای پیچیده است). به همین دلیل  داوطلبان این گونه جملات را درست استفاده نمی کنند و در نتیجه نمره دلخواه خود را نمی گیرند. در این جزوه می‌خواهیم به صورت دقیق به شما آموزش بدهیم که چه نوع جملاتی باید در نوشته های خود داشته باشید تا نمره 7 بگیرید. به شما اطمینان می دهم که موضوع از آنچه که فکر می کنید ساده تر است. 

انتظارات ممتحن : 
بر اساس جدول نمره دهی برای فردی با نمره 6 انتظارات ممتحن به شرح زیر است: 

•    مجموعه ای جملات ساده و پیچیده  برای نمره 7: 
•    تنوعی از جملات پیچیده باید در نوشته ها دیده شود. 
پس به این ترتیب آن چیزی که شما باید سعی کنید در نوشته های خود داشته باشید این نیست که به زور و بدون در نظر گرفتن ساختار پاراگراف خود از جملات پیچیده استفاده کنید، بلکه باید سعی کنید که از این ساختار ها درست و به جا استفاده نمایید. کسانی که نمره 9 می گیرند مجموعه ای از جملات ساده و پیچیده را به کار می گیرند و جایگاه آنها در جمله کاملا به جاست. نکته کلیدی این است که بدانید این ساختارها کجا باید استفاده شوند. ولی اول از همه باید ببینیم ساختار پیچیده چه نوع ساختار ی است: 
اولین اشتباهی که زیاد در نوشته ها دیده می شود این است که خیلی از افراد وقتی ساختار پیچیده می بینند فکر می کنند که یک جمله پیچیده، یک جمله طولانی و بلند بالا است. پس با این اوصاف داوطلبان شروع به نوشتن جمله هایی طولانی می کنند که معمولا در اکثر مواقع به خاطر طولانی بودن دارای اشکالات گرامری زیادی هستند. برای مثال : 

In the modern world, global warming is one of the most popular topics causing many environmental difficulties and though challenges arising from its serious consequences.  

 

این یک نمونه جمله از جملاتی است ،که نشان می دهد نویسنده آن تمام تلاش خود را به کار گرفته  که به گونه ای بنویسد که به نظر بیاید در سطح نمره 7 است. این در حالی است که با یک نگاه اشکالات گرامری واضحی در آن دیده می شود. این نویسنده سعی کرده است که 4 ایده ساده را در یک پاراگراف جای دهد و نتیجه این کار نوشته ای عجیبی شده است که اجزای آن با یکدیگر ارتباط برقرار نکرده اند. وی کنترل گرامر خود را از دست داده است و خود این امر به انتقال معنی و ایده نویسنده تاثیر می گذارد. وقتی ممتحن معنی ایده ای که می خواهید منتقل نمایید را متوجه نشود، این امر بر نمره آیلتس شما تاثیر بسیار بدی خواهد گذاشت. 
اگر بخواهیم کل داستان جملات پیچیده را برای شما ساده تر بیان کنیم، این است که جملات پیچیده جملات ساده ای هستند که با کلمات ربطی در کنار یکدیگر نوشته می شوند. 

در ادامه بر می گردیم به مثال بالا، در این جمله 4 ایده با هم مطرح شده اند. 
1.    Global warming is a common topic these days. 
2.    Global warming causes environmental problems. 
3.    There are tough challenges associated with global warming. 
4.    Global warming has very serious consequences. 
 اگر این ایده ها به صورت مثال بالا نوشته شوند، نمره ای به آن داده نمی شود و اگر به صورت جملات جداگانه ساده نوشته شود هم باز نمره ای به شما اختصاص داده نمی شود. پس در این جاست که شما باید از مهارت خود در نوشتن جملات پیچیده استفاده نمایید. 

برای مثال :
جمله بالا را می توان به صورت زیر بازنویسی نمود : 

One of the most common environmental issues is global warming which causes many serious environmental problems. There are tough challenges associated with this issue and its effects have very serious consequences. 
کاری که کردیم این بود، که این 4 ایده را در دو جمله پیچیده نوشته ایم همین. پس وقتی اسم جمله پیچیده یا همان Complex می آید سعی نکنید، که جمله های بسیار طولانی بنویسید به طوری که خودتان هم گیج شوید. 

 

محل استفاده از جملات پیچیده : 

به طور کلی اگر می خواهید منظور و ایده اصلی خود را مطرح کنید، از جملات ساده استفاده کنید به این ترتیب خواننده را هم گیج نخواهید کرد. پس در ابتدای پاراگراف ها سعی کنید زیاد جملات طولانی ننویسید. بعد از آن شما سعی خواهید کرد که ایده و منظور اصلی خود را برای خواننده توضیح دهید. پس به راحتی می توانید از جملات پیچیده استفاده کنید. زیرا شما با جملات کمی طولانی تر سعی می کنید که ایده خودرا بسط دهید. به مثال زیر توجه نمایید: 

Increasing taxes raises prices and lower consumption. Fast food companies would pass on these taxes to consumers in the form of higher prices and this would lead to people not being able to afford junk food instance, the cost of organic food has proven prohibitively expensive for most people. Despite this people in many developed countries, where the problem is most acute, can afford price hikes and will continue to eat high fat meals.  

جمله اول پاراگراف topic sentence  است که ایده اصلی را منتقل می نماید پس به این ترتیب می‌تواند یک جمله ساده باشد تا منظور نویسنده واضح و روشن منتقل شود. 
دومین جمله سعی در توضیح ایده اصلی پاراگراف است و از کلمات ربط مانند for instance  استفاده می کند. آخرین جمله برای بسط دادن ایده اصلی به صورت پیچیده نوشته شده است. 

 

نحوه ساخت جملات پیچیده : 

برای ساخت جملات پیچیده شما به دو چیز نیاز دارید – یک جز مستقل و یک جز وابسته( برای اطلاعات بیشتر به بخش گرامر سایت مراجعه نمایید و جزوات مربوط به انواع جملات در زبان انگلیسی و انواع Clause  را مطالعه نمایید) در این جزوه اشاره کوچکی به انواع clause برای ساخت جملات پیچیده شده است. 
 

1-Relative clause 
از این نوع ساختار برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد یک شخص، مکان یا شی استفاده می شود. با این کار نوشته ما روان تر و منسجم تر به نظر می رسد، زیرا دیگر لازم نیست دائما برای دادن اطلاعات بیشتر جملات ساده زیادی بنویسیم. ساخت این نوع جملات باwho, which و that  انجام می شود.
 

 مثال1: 
Air pollution can cause health problems. Air pollution is largely caused by motor vehicles. 
ترکیب این دو جمله به صورت زیر خواهد بود 
Air pollution, which is mostly caused by motor vehicles, can cause health problems. 
 

مثال 2: 
There is evidence that some people are more likely to smoke. These people have parents and friends who smoke. 
There is evidence that people who have parents and friends that smoke are more likely to smoke. 


2- Adverbial Clause 
این ساختارها بیشتر به صورت قیدی اطلاعات بیشتری را در جمله ارائه می نمایند و برای ساخت آنها از حروف ربطی  مانند Before , when , while since ..... استفاده می شود. ( برای اطلاعات بیشتر به جزوه انواع   Clause  مراجعه نمایید) 
 

مثال : 
Some people do not trust cosmetic companies since they test their drug on animals.

3-جملات مرکب 
همان طور که در جزوات بخش گرامر مطرح شده است برای ساخت جملات مرکب باید از 
FANBOYS استفاده کنیم. 

مثال: 
I really want to study , but I’m too tired. 
She got to the test center early , and she did really well on her IELTS test. 

نکته آخر 

نکته بسیار مهمی که باید  به خاطر داشته باشید این است که سعی کنید قبل از آزمون آیلتس کاملا به این ساختارها تسلط پیدا کنید و از حفظ کردن چنین ساختارهایی دوری کنید. زیرا وقتی شما از ساختارهای از قبل حفظ شده استفاده کنید، نوشته و صحبت های شما شکل مصنوعی به خود می‌گیرد و این موضوع به راحتی توسط ممتحن تشخیص داده می شود.