راهنمای مهارت رایتینگ آیلتس برای مبتدیان

راهنمای مهارت رایتینگ آیلتس برای مبتدیان

بسیاری از کسانی که می خواهند برای آزمون آیلتس آماده شوند و در کلاس های من شرکت می کنند ، اولین سوالی که می کنند این است که دقیقا مهارت رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک چیست و چگونه به آن نمره داده می شود.

خب در این بلاگ می خواهم می توضیحات کلی در مورد Writing آزمون آیلتس به خصوص تسک ۱ این مهارت در آیلتس آکادمیک با شما مطرح کنم ، تا شما یک تصویر واضحی از آن چیزی که در آزمون آیلتس با آن روبه رو خواهید شد داشته باشید.

 

فقط قبل از اینکه وارد جزییات تسک ۱ شوم می خواستم این موضوع را مطرح کنم که کلاس های آنلاین اسکایپ آمادگی آزمون آیلتس فعال است و می توانید برای تعیین سطح آنلاین و ثبت نام با شماره های۰۲۱۲۸۴۲۴۸۸۳ ویا با شماره ۰۹۲۱۳۰۶۵۹۱۹ واتس اپ پیام دهید تا با شما تماس گرفته شود.

 

خب حالا برویم سراغ جزییات این بخش از آزمون آیلتس :

ساختار بخش رایتینگ آزمون آیلتس

زمانی که باید در بخش دوره رایتینگ آیلتس به شما داده می شود شامل ۶۰ دقیقه است که در این قسمت توانایی  شما برای نوشتن و تحلیل اطلاعات به زبان انگلیسی سنجش می شود . این مهارت شامل دو بخش تسک ۱ و ۲ است .

در آزمون آیلتس آکادمیک در تسک۱  به شما یک سری داده به صورت جدول، نمودار یا نقشه پروسه انجام یک کاری به شما داده می شود و از شما خواسته می شود که این اطلاعات را گزارش دهید. برای این بخش ۲۰ دقیقه وقت دارید و بعد باید بروید سراغ تسک ۲

 

البته توجه داشته باشید که هر دو تسک ۱ و ۲ در آزمون آیلتس همزمان در یک دفترچه در اختیار شما قرار می گیرند و در کل ۶۰ دقیقه برای جواب دادن به این دو سوال رایتینگ آیلتس وقت دارید و باید خودتان زمان خود را تنطیم کنید.

 

اشتباه رایجی که شرکت کنندگان آزمون آیلتس در بخش Writing مرتکب می شوند این است که مدیریت زمانی خوبی ندارند و زمان بسیار زیادی را صرف نوشتن تسک۱ می کنند و برای تسک ۲ وقت کم می آورند. شما باید زمان خود را به گونه ای تنظیم کنید که ۲۰ دقیقه برای تسک ۱ زمان صرف کنید و بقیه ۴۰ دقیقه را بر روی تسک ۲ تمرکز نمایید.

 

در آزمون آیلتس جنرال تسک ۱ فرق دارد به این صورت که به شما یک موضوعی داده می شود وشما باید با توجه به موضوع و تاپیک مورد نظر یک نامه ای بنویسید. در بلاگ های بعدی در مورد تسک ۱ آزمون جنرال بیشتر توضیح می دهم ولی این بلاگ در مورد تسک ۱ آزمون آکادمیک است.

 

تسک ۱ رایتینگ آزمون آیلتس از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

سوال تسک ۱بخش رایتینگ آزمون آکادمیک شامل سه بخش است :

  • دستور العمل سوال: این قسم از تسک ۱ برای انواع سوالات تسک ۱(نمودار، جدول ، نقشه و …) یکی است .
  • Statement:جمله ای که به شما دقیقا می گوید که نمودار ، جدول یا شکل در داخل سوال ، چه اطلاعاتی را نمایش می دهد.
  • داده های سوال - شامل نمودار، جدول، نقشه ، ویا شکل ( البته توجه داشته باشید همه این موارد در یک سوال مطرح نمی شوند)

 

دستور العمل سوالات: اگر به مثال هایی که در قسمت پایین آمده اند توجه فرمایید، می بینید که دستور العمل تسک ۱ در بالا یا خارج از باکس Statement سوال مطرح میشود. به شما دو مورد را گوشزد می کند:

  • شما برای این بخش باید ۲۰ دقیقه زمان بگذارید و رایتینگ شما باید حداقل باید ۱۵۰ کلمه باشد.
  • خلاصه ای از روند ها، نکات کلیدی که در دادهها دیده می شود را به صورت خلاصه گزارش نمایید و در صورت امکان اطلاعات را با هم مقایسه نمایید. 

 

مثال ۱:

مثال۲:

مثال ۳:

مثال۴:

مثال۵: یا ممکن است ترکیبی از دو نمودار در سوال مطرح شود

مثال ۶:

:Statement حالا برویم سراغ جمله ای که یک جعبه کوچک نوشته شده است. به این جمله Statement گفته می شود و به شما دقیقا می گوید که در شکل یا نمودار چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار گرفته است. این جمله برای سوالات مختلف، متفاوت خواهد بود. جمله Statement می تواند به شما کمک بزرگی کند چون به شما می گوید این اطلاعات به چه صورتی( نمودار، جدول ، نقشه یا شکل) و این که این که این داده ها مربوط به چه برهه زمانی و مکانی هستند اطلاع می دهد.

این جمله statement را با دقت بخوانید زیرا از این جمله برای Paraphrase پاراگراف مقدمه باید استفاده کنید.

 

انواع داده ها

 

در تسک ۱ رایتینگ آزمون آیلتس داده ها به ۶ صورت مطرح می شوند:

نمودار خطی - این نمودار ها تغییراتی در مورد مصرف انرژی در آمریکا از سال ۱۹۸۰ با پیش بینی روند مصرف تا سال ۲۰۳۰ را نمایش می دهد.

نمودار ستونی - در مثال زیر این نمودار تغییراتی که در مورد سه مصرف کننده انواع تلفن در یک برهه زمانی  خاصی در کشور انگلستان را نشان می دهد.

نمودارمدور: در مثال زیر تغییرات که در جمعیت سنی در طی ۵۰ سال در دو کشور یمن و ایتالیا را توصیف می کند. 

جدول: در این مثال فروش دو محصول در پنچ کشور در طی پنج سال را نشان می دهد. 

شکل یک فرایند : این مثال چرخه زندگی ماهی سالمون را نمایش می دهد. 

نقشه : و در مثال آخر این دو نقشه تغییراتی که در یک جزیره اتفاق افتاده است را نشان می دهد.

 

برای توصیف هر یک از انواع داده ها، شما احتیاج به یک سری واژگان (Vocbualry ) و ساختار های خاصی دارید که دوره های ویدیویی آفلاین  و اسکایپ به صورت کامل به شما آموزش داده می شود.

 

نحوه نمره دهی به تسک ۱ رایتینگ آزمون آیلتس

رایتینگ شما توسط ممتحن آزمون آیلتس تصحیح می شود و ممتحن چهار فاکتور را مورد بررسی قرار می دهد.

Task achievement

آیا به تمام بخش های سوال پاسخ کامل داده اید.

Coherence &Cohesion

آیا شما توانسته اید ایده های مختلف را به صورت مرتب در رایتینگ خود مطرح کنید یا خیر؟آیا ایده های شما به صورت منطقی با هم ارتباط دارند یا خیر؟

Lexical Resource

واژگانی که در رایتینگ خود استفاده کرده اید در چه سطحی هستند( پیشرفته یا ساده) ؟ایا از کلمات به صورت درستی استفاده کرده اید ؟ دیکته کلمات شما مشکل داشته است یا خیر؟

Grammatical Range & Accuracy

ایا از ساختار های متنوع گرامری به درستی استفاده کرده اید؟ آیا جملاتی بدون اشکالات گرامری نوشته اید یا خیر؟

 

البته توضیحات بالا در مورد چهار فاکتور اصلی برای ممتحن های آزمون آیلتس مفصل تر است ولی در این جا خواستم که یک تصویر کلی داشته باشید.

 

ممتحن برای هر یک از یان فاکتور در رایتینگ شما نمره ای در نظر می گیرد و بعد آنها برای نمره نهایی گرد خواهد کرد.

لطفا به جدول زیر توجه نمایید.در این جدول دو تسک ۱و ۲ بر اساس چهار فاکتور اصلی بررسی شده اند و در انتها جمع شده اند.

 

Final score

Average score

Grammatical range

Lexical Resources

Coherence & Cohesion

Task achievement

 

6

6.25

6

7

7

5

Task 1

5

5.75

5

6

6

6

Task2

5

 

5.333

 

 

(Task 1score *1/3)+Task2score *2/3

 

 

 

 

نکات رایتینگ آزمون آیلتس

۱- در نظر داشته باشید که نمره تسک۲ در رایتینگ آزمون آیلتس دو برابر ارزش نمره تسک ۱ است ، بیشتراز ۲۰ دقیقه برای تسک ۱ وقت نگذارید . و حتی پیشنهاد می شود که اگر رایتینگ شما ضعیف است، حتما با تسک ۲ رایتینگ شروع کنید.

۲- اگر به نمره های جدول توجه کنید نمره کم آوردن، حتی برای یکی از فاکتور های نمره دهی می تواند شانس شما را برای رسیدن به نمره دلخواه را نابود کند.(به Task2توجه نمایید)

۳- حتما نوشته های خود را در اختیار مدرس آیلتس قرار دهید تا تصحیح شود . و به این ترتیب متوجه اشکالات خود می شوید. ما در پل آیلتس خدمات نمره دهی و تصحیح رایتینگ هم برای آزمون جنرال و هم آزمون آکادمیک، را در کمترین زمان ممکن با بهترین کیفیت انجام می دهیم. فقط کافی است رایتینگ های خود را برای ما ارسال کنید و هزینه تصحیح و نمره دهی را پرداخت نمایید تا در کمتر از ۲ ساعت رایتینگ شما صحیح شود .

این هم یک توضیحات کلی در مورد رایتینگ تسک ۱ آزمون آیلتس ، امیدوارم برای شما مفید باشد. می توانید در بخش ارتباط با ما یا با تماس با شماره های تلفنی پل آیلتس مشاوره رایگان دریافت نمایید