مقایسه بین آزمون آیلتس کامپیوتری و کتبی

1400/06/03 182

در سال 2017، آیلتس امکان شرکت در آزمون آیلتس کامپیوتری را فراهم آورد. اگر قبلا در آزمون کتبی آیلتس شرکت کرده اید، پس احتمالا با نوع و بخش های مختلف این آزمون آشنائی دارید.

 

در این آزمون،مهارت های شنیداری، خواندن و رایتینگ به صورت کتبی ومهارت اسپیکینگ به زبان انگلیسی به صورت یک مصاحبه حضوری با یک امتحان گیرنده آیلتس انجام می شود.

 

به طور کلی، آیلتس کامپیوتری با آیلتس کتبی از نظر چارچوبی تفاوتی ندارد، فقط به جای نوشتن پاسخ ها روی کاغذ، آن ها را در صفحه ی نمایشگری کامپیوتر تایپ می کنید.

 

تفاوت های بین آزمون کامپیوتری و کتبی

 

اگر با تست کتبی آشنائی دارید، احتمالا متوجه برخی تفاوت های جزئی بین این دو آزمون می شوید. واضح ترین تغییر این است که در آزمون کتبی از مداد استفاده می کنید و در آزمون کامپیوتری از تایپ.همچنین در آزمون کامپیوتری، مدت زمان مهارت شنیداری آزمون کوتاه تر است.

 

در مورد قسمت اسپیکینگ یا مصاحبه حضوری که بعد از امتحان کامپیوتری برگزار می شود، تغییری وجود ندارد.

 

مداد یا کیبورد

 

در آزمون کتبی، یک ورقه پاسخ در اختیار فرد گذاشته می شود و در آزمون کامپیوتری، باید پاسخ ها را در فضای مشخص شده در صفحه نشان داده شده بر نمایشگر تایپ کنید. البته در حالت کامیپوتری هم، یک مداد یا خودکار و برگه ای کاغذ در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

 

 

اگر تایپ شما کند هست هم نگرانی نداشته باشید، آزمون آیلتس کامپیوتری به گونه ای طراحی شده که افراد با میزان مهارت تایپ معمولی هم در آن مشکلی نداشته باشند.

 

ترتیب سوالات متفاوت است

 

معمولا در آزمون کتبی، ابتدا قابلیت مهارت لیستنینگ یا شنیداری ، بعد  مهارت خواندن و در نهایت رایتینگ  سنجیده میشود .اغلب،آزمون اسپیکینگ بلافاصله بعد از این گرفته می شود. اما ممکن است که گاهی تست صحبت کردن در روزی دیگربرگزار شود.

 

بابت این موضوع هم نگران نباشید مرکز برگزار کننده آزمون قبل از روز آزمون تمام این موارد را به شما اطلاع میدهد و شما  دقیقا از زمان و مکان آزمون اسپیکینگ باید مطلع باشید.در آزمون کامپیوتری، ابتدا، مهارت شنیداری، بعد خواندن و در نهایت رایتینگ مورد ازمون قرار خواهد گرفت.

 

آزمون صحبت کردن در همان روز، بعد یا پیش از آزمون کامپیوتری گرفته می شود.

 

تست شنیداری یا لیستنینگ آیلتس کوتاه تر است

 

اگر پیش از این آزمون کتبی آیلتس را داشته اید، حتما به خاطر دارید که همزمان با شنیدن صوت، باید پاسخ ها را در دفترچه سوالاتی وارد می کردید. به این ترتیب در پایان شنیدن صوت پخش شده، 10 دقیقه زمان داشتید که پاسخ های وارد شده دردفترچه را به برگه پاسخ منتقل کنید.

 

در آزمون کامپیوتری، شما پاسخ هایتان را روی صفحه مانیتور وارد می کنید. بین بخش های مختلف زمان دارید که پاسخ های خود را دوباره کنترل کنید، اما در پایان پخش صوت، زمان اضافه ای ندارید.البته وقتی سوالات را به محض شنیدن پر می کنید نیازی به 10 دقیقه زمان هم ندارید.

 

فضای مشخص امتحانی

 

قبلا آزمون کتبی آیلتس را تجربه کرده اید؟ اگر چنین است حتما به خاطر دارید که آزمون کتبی معمولا در یک اتاق بزرگ انجام می شود. تست آنلاین در اتاق هایی مشخص، و مخصوص و البته کوچک تر گرفته می شود.تمام ملاحظات در تعبیه اتاق آزمون کامپیوتری با این هدف انجام شده که فرد احساس راحتی و آرامش داشته باشد.

 

هدفون خواهید داشت

 

به جز اتاق آزمون جدید، هر فردی که در آزمون کامپیوتری شرکت می کند، یک کامپیوتر، و هدفون مخصوص به خود برای آزمون خواهد داشت.

 

برداشت های اشتباه از تفاوت آزمون کامپیوتری با آزمون کتبی

 

برداشت ها و ذهنیت های اشتباهی در مورد آزمون آیلتس کامپیوتری وجود دارد.اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، باید بدانید که به طور کلی تفاوتی چندان بین آزمون کامپیوتری آیلتس و آزمون کتبی آن وجود ندارد و تمام آن شایعات و ادعاهای اشتباه در مورد این آزمون را فراموش کنید.

 

به طور کلی سوالاتی که افراد در ارتباط با این آزمون ها دارند این موارد را شامل می شود.

 

 

آیا آزمون آیلتس کامپیوتری از آزمون آیلتس کتبی متفاوت است؟

 

در یک کلام خیر!

 

تنها تفاوت بین آزمون کامپیوتری و آزمون کتبی در نوع این دو است. شکل آزمون، نوع سوالات و زمان اختصاص داده شده برای هر تست، یکسان و محتواهای هر دو تست نیز مشابه است. اگر تصمیم به تکمیل تست آیلتس کامپیوتری گرفته اید، آزمون شما با استفاده از یک کامپیوتر انجام می شود. تمام پاسخ ها بر صفحه مانیتور ظاهر می شوند.

 

در حالت کتبی، شما مراحل سه گانه آزمون(شنیدن، نوشتن و خواندن) را روی کاغذ انجام می دهید. شما می توانید از یک خودکار یا یک مداد HB برای پاسخ دهی به سوالات قسمت نوشتن(Writing) استفاده کنید، اما پاسخ هایتان به قسمت شنیدن(listening) و خواندن(reading) باید فقط با مداد HB باشد.

 

هم در آزمون کامپیوتری و هم در آزمون کتبی، آزمون اسپکینگ آیلتس با مصاحبه رودررو با یک پرسش گر از جانب آیلتس انجام می شود.

 

می توانم تمام مراحل تست آیلتس را به صورت کامپیوتری انجام دهم؟

 

پاشخ مثبت است!

 

قسمت های خواندن، نوشتن و شنیداری تست آیلتس با کامپیوتر قابل انجام است، اما آزمون اسپیکینگ یا صحبت کردن باید به صورت رو در رو با یک امتحان گیرنده آیلتس انجام شود.

 

امتحان کامپیوتری از امتحان کتبی آسان تر است؟

 

به هیچ وجه!

 

ساختار سوالات، نوع سوالات و زمان اختصاص داده شده به هر تست و محتوای آنها برای هر دو، مشابه و یکسان است و به این ترتیب، میزان سختی انها یکسان است.تنها تفاوت می تواند میزان اعتماد به نفس شما در آزمون کامپیوتری باشد.

 

اگر اصطلاحا خوره فضای مجازی و استفاده از کامپیوتر و وسائل الکترونیکی باشید احتمالا ازمون کامپیوتری را ترجیح می دهید.

 

نتیجه گیری

 

از سال 2017، آیلتس، گزینه امتحان آن لاین یا کامپیوتری را هم در برخی کشورها برای متقاضیان راه اندازی کرد. این امکان جدید برای برخی این شبهه را بوجود آورد که برای قبولی در آزمون، حالا باید به سراغ منابع و امکانات آموزشی متفاوتی بروند.

 

اما همانطور که در مطالب بالا هم تصریح شد، محتوای امتحانی در آزمون کامپیوتری با آزمون کتبی آیلتس هیچگونه تفاوتی ندارد.

 

تنها تفاوت در ابزار مورد استفاده برای امتحان است و البته توجه داشته باشید که برای شرکت در آزمون کامپیوتری هم نیاز به دانش و مهارت بالایی ندارد و حتی نیاز به تایپ سریع هم نیست.به طور کلی، آزمون کتبی و کامپیوتری، آزمونی یکسان و مشابه است.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است