مهارت مکالمه در آیلتس چگونه تقویت می شود؟

1399/12/10 48

از بین چهار مهارت اصلی مورد پرسش در آزمون، یعنی مهارت های شنیداری، گفتاری، درک مطلب و نوشتاری (reading آیلتس) ، دغدغه ی اصلی زبان آموزان بی شک مهارت مکالمه ی گفتاری یا Speaking است. به علت عامه پسند بودن این مهارت بعنوان معیاری برای دانش زبانی و لزوم آمادگی در آن برای آزمون مصاحبه ی آیلتس همواره زبان آموزان را بر این داشته تا بیشترین تمرکز خود را برای فراگیری این مهارت به کار گیرند.

 

آزمون آیلتس بطور کلی به دو دسته تقسیم می شود. دسته ی اول آزمون عمومی (general) است که مختص کسانیست که قصد زندگی عادی و درخواست کار و ویزای کار از کشوری خارجی دارند و دسته ی دوم یعنی آکادمیک مخصوص کسانی است که گرنت، بورسیه و دیگر خدمات دانشگاهی و مهارت های شغل های مخصوصی را دنبال می کنند.

 

مهارت مکالمه در آیلتس چه برای آزمون جنرال و چه برای آزمون آکادمیک یکسان است و نوع سوالات در این دو نوع آزمون با هم فرق ندارد به طور کلی سوالاتی که در بخش اسپیکینگ آیلتس از شما پرسیده می شود به دو دوسته  تقسیم می شودند.

 

دسته عمومی و آکادمیک، دسته عمومی  مربوط به سوالاتی از قبیل سوالات شخصی مربوط به زندگی و کار و تحصیلات شماست و دربخش  آکادمیک مربوط به دیدگاه های زبان آموز در مورد موضوعاتی که در دنیای امروز همه ما را درگیر کرده اند، مانند موضوع تحصیلو آلودگی محیط زیست، کرونا...

 

ممتحن  در روز آزمون آیلتس معمولا از آزمون دهنده انواع سوالات را خواهد پرسید.ممکن است از شما خواسته شود در مورد کار یا دانشگاه ، در مورد خانواده و دوستان خود و ... صحبت کنید همچنین در بخش سوم مصاحبه ممکن از شما بخواهند دو موضوع را با هم مقایسه کنید یا نکات مثبت و منفی یک بحثی را مطرح نمایید.

 

 این زبان آموز است که خود را باید با تمامی شرایط و گهگاه حالات مصاحبه گر تطبیق دهد و هر چالشی را از سر بگذراند. اما ما در این مطلب سعی داریم تا نکاتی کاملا علمی را بررسی کنیم تا پی ببریم چگونه یک زبان آموز می تواند خود را هر چه بیشتر و بهتر آماده ی مهارت و آزمون مکالمه کند.

 

عرق بیشتر ریختن در تمرین مساوی است با خون کمتر ریختن در روز مبارزه

 

شاید عبارت تمرین و تکرار زیاد به گوشتان خورده باشد. درست است! برای مهارت مکالمه تمرین و تکرار بهترین راه حل است اما اگر این تمرینات و تکرار هدفمند نباشند، سودمند نخواهند بود. کافیست به بسیاری از زبان آموزانی که با دانش کم اما تمرین بسیار باز هم ناموفق بوده اند نگاه کنید تا منظور مارا بهتر دریابید. با دانش افزایی از استرس و درصد شکست خود بکاهید!

 

اولین موضوعی که زبان آموز باید آن را مد نظر قرار دهد موضوع دانش افزایی زبانی و بطور خاص در مهارت مکالمه، دانش واژگان  اصطللاحات و  فعل های مرکب ست. این کار باید با تمرینات مستمر و استفاده ی آن درموقعیت های  مختلف انجام شود تا در حافظه ی بلند مدت جا خوش کنند. نکته ای که نباید از آن غافل شد یادگیری و آموزش واژگان آیلتس عمومی و اختصاصی مورد نیاز است.

 

سعی کنید در فرآیند افزایش دانش لغوی، از یادگیری واژگانی که کمتر مستعمل هستند بپرهیزید و تمرکز اصلی خود را برای استفاده در ابعاد و بافتارهای مختلف بکار گیرید تا هرچه بیشتر پیشرفت حاصل شود و آماده ی چالش های بزرگ از سوی مصاحبه گر باشید. همچنین کتاب های مانند collocation in Use وPhrasal Verbs in use برای یادگیری واژگان عمومی که در موقعیت های مختلف خود انگلیسی زبان ها از آنها استفاده می کنند، بسیار عالی هستند.

 

نکته ی بعدی ایجاد چالش هایی از قبل برای خود است. بطور مثال می توان به ایجاد جملات سوالی و امری و خبری و... مثبت و منفی با تعداد واژگان محدود اشاره کرد. این کار که یکی از مهمترین تمرین ها و البته چالش بر انگیز ترین تمرینات ابتدایی یک زبان آموز است، حسابی او را مورد آزمایش قرار می دهد و او را وادار می کند تا ذهن خود را با توجه به حالات و روحیات مختلف آماده ی جمله سازی نماید. بهتر است این کار با آموزش افعال کمکی و سپس آوردن کلمات پرسشی WH و سپس منفی سازی آنها آغاز نماید.

 

استفاده از امکانات آموزشی به نحو احسن

 

کتاب، فیلم، پادکست و حتی یک دوست آشنا به زبان می تواند بهترین ابزار و سوژه های کمک آموزشی برای نیل به هدف باشند. اینکه به چه صورت و با چه نظم و روشی از این ها بهره مند می شوید بسیار مهم است. این امکان وجود دارد که شما در طول کلاس های ترمیک خود از برخی از واژگان یا عبارات مهم و کلیدی که باید توسط اساتید زبان ارایه شوند بهره مند نباشید، بهمین خاطر فیلم، مطالعه ی کتب و یک رقیب و همراه در فرصت های مطالعاتی برای تمرین و دانش افزایی شما می تواند حکم یک گنج را داشته باشد و تمام خلاهای موجود در کلاس ها را مرتفع نماید.

 

اما ناگفته نماند که استفاده ی صحیح از کتب و فیلم تنها به مطالعه و تماشای آنها بر نمی گردد و لزوما باید همراه استفاده از آنها یادداشت برداری هایی شود تا با تمرین و تکرار مهمترین مواردشان، به دانش زبان آموز افزوده شود. برای انتخاب این وسایل آموزشی بهتر است از کسانی که تجربه ی کافی را در این زمینه داشته اند استفاده کنید و حتما برای شروع فرصت مطالعاتی ورای کلاس های ترمیک، با استاد خود مشورت نمایید.

 

شنیدن کلید بیان کردن

 

زبان آموز در ابتدای یادگیری مهارت مکالمه مانند یک نوزاد است. کودک در سنین ابتدایی اگر درست بشنود و تهییج به ادا کردن شنیده ها شود، شروع به حرف زدن می کند. در آموزش مهارت های چهارگانه همواره بیان شده که یکی از اصلی و کلیدی ترین تمرینات شروع مکالمه، شنیدن پادکست و فایل های صوتی و تمرکز بر روی گفته های فایل های تصویری است.

 

تکرار عبارت های محتوای این موارد می تواند به روان تر شدن و حفظ بهتر این عبارات از پیش ساخته کمک کند بطوریکه گویی زبان آموز به یک ضبط صوت با هزاران عبارت و واژه مبدل خواهد شد.

 

یادگیری و حفظ این عبارات همواره تمام مرحله ی آموزش نیست، بلکه مهمترین اصل بعد از یادگیری بجا و صحیح استفاده کردن از آن داشته هاست. بهترین راه برای آبدیده شدن و بهتر آموختن تلاش به استفاده از آنها در محیط فراهم شده از جمله کلاس است. زبان آموز در طی فرآیند استفاده از دانسته ها ، همواره تحت نظارت استاد خویش است و با اصلاح دانسته ها نیز به هدف نیز هموارتر خواهد شد.

 

 جسارت و اعتماد به نفس که حلقه ی گمشده ی آغاز این راه است نیز نباید فراموش شود. یادمان نرود، در طی یک مسیر طولانی، همواره سخت ترین قدم ها، قدم های نخست هستند. هیچگاه از اصلاح دانسته های خود و تصحیح اشتباهات خود توسط معلم در یک جمع ناراحت نشوید و این اجازه را به دیگران ندهید با نگاه بالاتر به شما، مانعی برای شروع یادگیری این مهارت مهم شوند.
 

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است