نحوه اعتراض به نمره آیلتس

1400/05/20 268

آزمون آیلتس آزمون ساده ای  نیست و بعضی مواقع علارغم تلاش و کوشش، آن نتیجه ای که می خواهید را به دست نمی آورید. در آزمون آیلتس شرکت کرده اید و ۱۳ روز هم برای آمدن نتایج منتظر بودید. نمره شما اعلام شده است ولی آن چیزی نیست که انتظار داشتید!

 

در این صورت برای شما این امکان وجود دارد که  به نمره اعلامی اعتراض کنید، البته برای این کار یک سری نکات و مواردی هست که باید در نظر داشته باشید.

 

اگر می خواهید به نمره آیلتس خود اعتراض کنید نحوه این کار به این صورت است که شما باید این درخواست را به مرکزی که در آن جا در آزمون آیلتس شرکت کردید، به صورت رسمی اعلام نمایید. مراکز آزمون آیلتس دقیقا شما را راهنمایی می کنند که چه کارهایی باید انجام دهید.

 

نکته دوم این است اعتراض به نمره آیلتس باید در طی ۶ هفته بعد از برگزاری آزمون آیلتس انجام شود. همچنین شما می توانید درخواست اعتراض به کل نمره و برای همه مهارت های آیلتس انجام دهید یا حتی می توانید اعتراض خود تنها به یک یا دو تا از مهارت های این آزمون اعلام نمایید.

 

جواب اعتراض شما به نمره آیلتس درطی ۲ یا ۲۱ روز بعد از اعلام رسمی، به شما اطلاع داده میشود.

 

مراحل و نحوه اعتراض به نمره آزمون آیلتس

 

۱- اولین اقدام این است که با مرکز برگزاری آزمون آیلتس تماس بگیرید و فرم اعتراض (Enquiry On Results )، که یک فرم Pdf است را پر کنید. مرکز آزمون باید راهنمایی های لازم برای دریافت و نحوه پر کردن این فرم را به شما اراهه نماید. همچنین مرکز برگزار کننده آزمون موظف  است هزینه های اعتراض به نمره آیلتس را به شما اعلام کند.

 

 

۲- فرم مربوطه راپر نمایید و اطمینان حاصل کنید که به طور واضح اعلام نمایید که به  کدام قسمت های نمره خود اعتراض دارید( تک مهارت یا کل نمره آیلتس ) . آیا به کل نمره خود اعتراض دارید یا تنها به نمره اسپکینگ.

 

۳- درخواست چک کردن نمره برای تک مهارت یا کل نمره آیلتس تاثیری در مدت زمان و هزینه آن نخواهد داشت پس اگر احساس می کنید نمره شما خیلی با آن چیزی که انتظار داشته اید، فرق دارد بهتر درخواست کنید که تمام قسمت های آزمون آیلتس شما دوباره چک شود. چون اگر هر قسمتی از نمره شما بعد از اعتراض، بالاتر برود، در آن صورت هزینه اعتراض به نمره آیلتس به شما بازگردانده خواهد شد.

 

۳- بعد از تصحیح مجدد اگر تغییری در نمره شما رخ دهد، یک گزارش جدید برای شما ارسال خواهد شد.

 

بعد از اعتراض به نمره آیلتس چه اتفاقی می افتد؟

 

وقتی که شما به نمره خود در آیلتس اعتراض می کنید (Enquiry on Results) آزمون شما توسط یک ممتحن مجرب آیلتس که از نمره قبلی شما خبر ندارد دوباره صحیح خواهد شد. توجه داشته باشید که ممتحن جدید از هیچ کدام از نمرات شما خبر ندارد.

 

اگر تغییری در نمره شما به وجود آید در این صورت مرکز آزمون برای  شما یک گزارش یا به قول ما کارنامه جدیدی را صادر خواهد کرد.

 

بعد از اعتراض نمره آیلتس می تواند تغییر کند  و این دور از انتظار نیست.ولی معمولا بعد از اعتراض نمره آیلتس شما کاهش پیدا می کند تا افزایش یعنی به عبارت دیگر بعد از اعتراض به نمره آیلتس خیلی کم پیش می آید که نمره بعد از اعتراض، بالا تر برود.

 

چون معمولا در بخش ریدینگ و لیسینینگ آیلتس نمره بعد از اعتراض اصلا تغییر نمی کند و شانس بالا رفتن نمره اگر هم وجود داشته باشد بیشتر در بخش های رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس ممکن است رخ دهد.

 

اگراز خودتان می پرسید که اصلا ارزشش را دارد که به نمره آیلتس اعتراض کنم، باید یک توضیح کوچکی به بخش های بالا اضافه کنم. پیش بینی درصد موفقیت در بهتر شدن نمره آزمون بعد از اعتراض به آن، کمی سخت است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

 

ولی به طور کلی کمتر دیده شده که نمره بالاتر برود یا اینکه تغییر خیلی زیادی دیده شود. همچنین درخواست اعتراض به نمره آیلتس (Enquiry on Results)یک پروسه طولانی مدت است که هزینه های خاص خودش را هم به همراه دارد.

 

در بخش پایین درصد موفقیت بعد از اعتراض به نمره آیلتس را با جزییات بیشتری را  با هم بررسی کنیم:

 

 

درصد بالاتر رفتن نمره بعد از اعتراض به نمره لیستنینگ و ریدینگ آیلتس

 

برای این دو بخش  جواب هایی که شما می نویسید شامل یک کلمه یا شاید فقط یک حرف باشد. پس اگر ممتحن آیلتس باز هم جواب های شما در بخش reading آیلتس یا لیستنینگ آیلتس را چک کند، پاسخ درست واضح است.

 

پس احتمال اینکه نمره شما بعد از اعتراض و چک کردن دوباره بالا برود خیلی خیلی پایین است. پس اگر از نمره این بخش خیلی راضی نیست اید و تصمیم گرفته اید که اعتراض کنید، خیلی انتظار تغییر در نمره خود را نداشته باشید.

 

درصد بالاتر رفتن نمره بعد از اعتراض به نمره اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس

 

نمره دادن به مهارت های نوشتاری و اسپیکینگ شما در آزمون آیلتس کار آسانی نیست. و ممکن است ممتحن های مختلف بر سر اینکه نمره داده شده به این بخش از آزمون شما درست است یا  نه کمی اختلاف نظر داشته باشند.

 

ولی همه کسانی که به عنوان ممتحن آزمون آیلتس فعالیت می کنند، تحت آموزش و تمرین های خاصی قرار می گیرند و امکان اینکه نمره اسپیکینگ و یا رایتینگ آیلتس شما بیشتر از یک نیم نمره بالا برود خیلی کم است.

 

برای مثال ممکن است نمره شما ۶.۵ شده باشد و شاید ممتحن دیگر آن رایتینگ را صحیح کند به شما  نمره ۷ بدهد. ولی خیلی خیلی کم پیش می آید که از ۶.۵ به ۷.۵ نمره تغییر کند. به هر حال این نکته را باز هم تاکید می کنم که ممتحن دوم از نمره شما خبر ندارد و ممکن است حتی نمره شما نیم نمره پایین  بیاید و این ریسک وجود دارد.

 

چه کار کنم، اعتراض بکنم یا نه؟

 

این که باید به نمره خود در آیلتس اعتراض کنید یا نه بستگی به شرایط خودتان دارد. آیا در تمرین ها و فیدبک هایی که قبل از آزمون داشتید ، همیشه نمره بالاتری می گرفتید یا نه؟

 

نمره مورد نیاز شما چی است؟ ایا واقعا به این تغییر احتیاج دارید؟

 

آیا وقت دارید که این مدت زمان ۲۱ روز را صبر کنید یا نه؟ چون ممکن است نتیجه طول بکشد.

 

این سوالات را از خودتان بکنید و بعد اقدام به اعتراض کنید.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است