نمره دهی آیلتس بر چه اساس است؟

1400/03/15 39

اطلاع از نحوه ی نمره دهی آیلتس را شاید بتوان یکی از مهمترین نکات ضروری جهت اطلاع زبان آموزان دانست. با دانستن این نکات یک زبان آموز از منابع و نحوه ی تصحیح عملکرد خود کاملا آگاهی پیدا کرده و تلاش خود را هدف مند تر دنبال می کنند. این کار به شیوه و نحوه ی مطالعاتی آنان نیز کمک شایانی خواهد کرد.

 

در این مقاله ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که شما نیازی به تکرار آزمون زبان انگلیسی خود ندارید. به همین دلیل است که ما نحوه آزمایش، علامت گذاری و حتی نحوه ی نمره دهی آیلتس را به شما آموزش می دهیم و وظایف شما و موارد مهم را با شما در میان می گذاریم.

 

برای پاسخ دهی به مهارت های رایتینگ، اسپیکینگ آیلتس، Reading و Listening  آیلتس، به شما خواهیم گفت که تصحیح کنندگان به دنبال چه چیزی هستند و آزمون شما چگونه مشخص می شود ما همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه امتیاز کلی باند شما محاسبه می شود.

 

در نتیجه بهتر است مرحله به مرحله و مهارت به مهارت پیش رفته و نکات اساسی پیرامون هر مرحله بابت نمره دهی آیلتس را بررسی کنیم.

 

نمره دهی آیلتس در مهارت رایتینگ چگونه است؟

 

آزمون رایتینگ آیلتس توسط آزمون گیرندگان واجد شرایط آیلتس مشخص می شود که بطور فشرده آموزش دیده و تحت نظارت دقیق قرار می دارند تا از یکنواختی و کیفیت علامت گذاری اطمینان حاصل کنند. این افراد تا حد زیادی به معیار های نمره دهی آیلتس تسلط دارند.

 

مهم نیست که در کجای دنیا آزمون برگزار می شود. حداقل دو نفر و حتی گاهی اوقات تا سه یا چهار نفر از این افراد آزمون نوشتن شما را بررسی می کنند. این کار را برای اطمینان از بالاترین سطح دقت و عدالت بین زبان آموزان انجام می شود.

 

 

پاسخ آزمون نوشتاری شما در زمینه های " Task response"،Coherence &Cohesion "، "Lexical Rsourcesو "Grammar" امتیاز بندی می شود. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بیان کنیم، جواب های شما به سوالات پیرامون از بعد منطقی بودن و انسجام بین متنی و درون متنی که حاصل انتخاب واژگان دقیق و مرتبط با یکدیگر و پراکنده صحبت نکردن است بررسی می شود.

 

منابع واژگانی همان واژگان مربوط و مختص موضوع مورد نظر است که میزان توانایی و اطلاعات عمومی شما را به رخ می کشد. دامنه و دقت دستورات اما از مهمترین معیار های بررسی است زیرا میزان توانایی نگاش و تفکر شما در استفاده از زبان انگلیسی را به رخ می کشد که تمامی این موارد میتوانند در میزان نمره دهی آیلتس شما دخیل باشند.

 

نمره دهی آیلتس در مهارت صحبت کردن چگونه است؟

 

آزمون اسپیکینگ یا همان صحبت کردن در آیلتس دقیقاً مانند مکالمه ای است که در زندگی روزمره انجام می دهید. در این آزمون، شما در یک اتاق خلوت و خصوصی با ممتحن آزمون آیلتس که واجد شرایط است، می نشینید که شما را درگیر مکالمه می کنند.

 

در حالی که صحبت با یک غریبه ممکن است دشوار باشد، اما از آن نهایت استفاده را ببرید! با استفاده از تکنیک های مختص خودش، یک آزمونگر می تواند سرعت شما را کم کند.

 

اگر دوست دارید سوالی را تصحیح یا حتی تکرار یا دوباره بیان کنید، تمام کاری که باید انجام دهید این است که بپرسید. ممتحن برای کمک به شما برای ارایه ی بهترین عملکرد در آنجا است. اما خاطرتان باشد که گاه و بیگاه این پرسش ها را تکرار نکنید که ممکن است بر روی نمره دهی آیلتس شما تاثیرگزار باشد.

 

مهارت های گفتاری شما با تعدادی از معیارها از جمله "Fleucny"، Vocabualry"، "Pronounciation"، "Grammar" مشخص شده است. روان بودن در ارایه ی صحبت و انسجام پاسخ شاید مهمترین نکته برای جذب آزمون گیرنده یا بهتر بگوییم مصاحبه کننده باشد.

 

تلفظ مورد مهمی است که یک داوطلب نباید به هیچ عنوان در آن ضعفی از خود نشان دهد. منابع واژگانی مورد استفاده نیز بهتر است از یک زبان خاص ( آمریکایی، انگلیسی و...) باشد زیرا تفکر ترکیبی می تواند مصاحبه گر را شوکه کند و روی نمره دهی آیلتس شما تاثیر بگذارد.

 

نمره دهی آیلتس در مهارت ٍReading چگونه است؟

 

 

در آزمون درک مطلب یا reading آیلتس، به 40 سوال پاسخ خواهید داد. انواع مختلفی از سوالات استفاده می شود، به عنوان مثال چند گزینه ای، صحیح یا غلط، تطبیق و تکمیل جمله. علامت گذاری در آزمون این مهارت با آزمون صحبت کردن و نوشتن کمی متفاوت است.

 

برای هر پاسخ صحیح، یک نمره دریافت خواهید کرد که تعداد کل نمرات امتیاز باند شما را تعیین می کند.

 

معیار نمره دهی آیلتس در این مهارت بیشتر بر حول محور پاسخ صحیح و گزینه ی صحیح می چرخد و آزمون گیرنده کمترین مانور را در این نوع از مهارت ها دارد. اما این دلیل نمی شود که دست او بسته باشد.

 

نمره دهی آیلتس در مهارت شنیداری چگونه است؟

 

در آزمون گوش دادن نیز به 40 سوال پاسخ می دهید که مربوط به فایل های صوتی ای است که برای شما پخش می شود. پاسخ های شما دو حالت دارد. یا درست است یا نادرست، بنابراین این آزمون هم با آزمون اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس کمی متفاوت است و در آن دست آزمون گیرنده و مصحح برای اعمال نظر خود تا حدی بسته است. به ازای هر پاسخ صحیح، یک نمره دریافت خواهید کرد. نمرات کل تعداد امتیاز باند شما را تعیین می کنند.

 

کلام آخر...

 

نکته ای که پیرامون نمره دهی آیلتس باید به آن اشاره کرد این است که اولین و مهمترین معیار آزمون گیرندگان مشاهده ی پاسخ صحیح و مرتبط است. در هر آزمونی آن چیزی که معیار نمره دهی است، پاسخ صحیح است.

 

بعد از آن ارتباط واژگان با معانی و کلام منعقد شده است. سعی کنید در هر مهارتی با تفکر مناسب با آن مهارت پیش روید.

 

در انتها باید به نکات ظریفی همچون استفاده از زبان بدن، من و من نکردن و تمرکز کافی و فراموش نکردن در دادن پاسخ در مهارت هایی مانند مصاحبه اشاره کرد که از لحاظ روانی میتواند تاثیر بسزایی بر روی مصاحبه گر داشته باشد.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است