چطوری مهارت اسپیکینگ و مکالمه انگلیسی خود را بهتر کنیم؟

1400/03/20 22

زبان انگلیسی زبان مشترک در بین کشور های مختلف است و حتی اگر زبان مادری این کشور ها متفاوت باشد، در مدارس زبان انگلیسی تدریس می شود. پس داشتن دانش لازم برای صحبت کردن به زبان انگلیسی می تواند خیلی فرصت های مختلف را برای شما به همراه داشته باشد.

 

به عنوان یک مدرس زبان انگلیسی که تقریبا برای مدت ۱۰سال به تدریس زبان انگلیسی مشغول هستم، می توانم با اطمینان بگویم که اولین هدف زبان آموزان این است که بتوانند به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنند. این را می توان اصلی ترین هدف یادگیری هر زبان خارجی در نظر گرفت.

 

برای این که به این هدف خود برسید یک سری فعالیت ها و منابعی را می خواهم با شما مطرح کنم که می توانید با استفاده از آنها مکالمه زبان انگلیسی خود را بهتر نمایید.

 

گوش کنید ، گوش کنید و گوش کنید…

 

وقتی حرف از بهتر کردن مکالمه و اسپکینگ زبان انگلیسی می شود همه فکر می کنند که باید از همان اول کار باید بتوانند شروع به صحبت کنند و اگر غیر از این باشد پس درس دادن آن موسسه یا مدرس مفید نیست. ولی این یک عقیده اشتباه است.

 

در طی سال ها تدریس من متوجه شدم کسانی که بیشترین زمان را برای بهتر کردن لیستنینگ انگلیسی می گذارند ، بعد از مدت کوتاهی بهترین نتایج را در بخش اسپیکینگ آیلتس و مکالمه خود می بینند. 

 

برای اینکه مکالمه انگلیسی شما بهتر شود، مهم ترین کاری که باید انجام دهیداین است که ، عجله نکنید و به خودتان این زمان را بدهید که  دایره لغاتتون بالا برود ، کم کم شروع به صحبت کنید.برای بهتر کردن مهارت اسپیکین، می توانید از روش زیر استفاده کنید :

 

 
  1. برای این که اسپیکینگ شما بهتر شود، به پادکست های انگلیسی گوش دهید، پادکست هایی که سطح بندی دارند وبا سطوح ساده شروع کنید.
  2. در ابتدا به پادکست گوش دهید تا ببینید موضوع چیست
  3. برای بار دوم به پادکست گوش دهید و کلماتی که به نظرشما ناآشنا هستند با بنویسید.
  4. این کلمات را بلند بلند بخوانید و سعی کنید با آنها جمله بسازید.
 

این کار را برای حداقل سه ماه انجام دهید. در انتهای این سه ماه متوجه می شوید چقدر کلمات جدید یاد گرفته اید و متوجه می شوید که صحبت کردن شما به انگلیسی خیلی روان تر پیش خواهد رفت.

 

گرامر را دست کم نگیرید

 

گرامر و دستور زبان ساختار هر زبانی را تشکیل می دهد و خیلی از زبان آموزان به خاطر ماهیت خشک گرامر از آن فراری هستند. خیلی برای من پیش آمده است که زبان آموزانی به من مراجعه کرده اند و خواستار برنامه کلاسی شده اند که گرامر اصلا در آن نباشد و تمام و کمال روی اسپیکینگ و مکالمه زبان انگلیسی تمرکز شود.

 

البته من به این زبان آموزان توضیح داده ام که می توان تمرکز کلاس را روی فعالیت ها و تسک هایی گذاشت که خیلی خشک نباشند، ولی کنار گذاشتن کامل گرامر برای بهتر کردن اسپیکینگ و مکالمه زبان انگلیسی شما امکان پذیر نیست.

 

خواندن دستور زبان برای بسیاری از افراد ممکن است خشک به نظر برسد، ولی یک بخش ضروری از یادگیر هر زبان خارجی است. برای گرفتن بهترین نتیجه و بهبود مکالمه زبان انگلیسی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 
  1. اگر مطالعه این بخش برای شما کمی سخت است ، سعی کنید زمان مناسبی را برای مطالعه گرامر برای خود در نظر بگیرید که در این زمان مطمن هستید که حوصله خواهید داشت کمی با گرامر آیلتس خود را درگیر کنید.
  2. سعی کنید با ساختار هایی که یاد می گیرید جمله بسازید. جملاتی را درست کنید که مربوط به زندگی خود شما می شود. این طوری این ساختار های گرامری در ذهن شما باقی می مانند.
     

 

استفاده از تکنیک shadowing

 

این یک تکنیک کار شده زبان آموزی است که در آن شما به عنوان زبان آموز هر آنچه که می شنوید را، بلافاصله تکرار می کنید. شما مانند یک اکو یا پژواک عمل می  کنید و آن چیزی که گفته می شود را بدون مکث تکرار می کنید. این تکنیک توسط آلکساندر آرگیولس ابداع شده است که خود این فرد به چندین زبان دنیا می تواند صحبت کند.

 

استفاده از تکنیک shadowing می تواند هم برای اسپیکینگ و مکالمه زبان انگلیسی شما بسیار سودمند باشد و همچنین برای مهارت لیستنینگ شما می تواند کاربرد داشته باشد.

 

موقع استفاده از این تکنیک این نکته را در نظر داشته باشید که شما باید آدیو یا صوت را پخش کنید و به محض شنیدن جمله بلافاصله جمله را تکرار کنید، صبر نکنید تا آدیو را قطع کنید و بعد جمله را تکرار کنید. شما به طور هم زمان همان موقع که جمله را می شنوید، بدون مکث جمله را بلند بلند تکرار می کنید.

 

اگر جمله مورد نظر را در اولین یا دومین پخش متوجه نشده اید اصلا اشکالی ندارد . چند بار آدیو را پخش کنید و بعد بلافاصله تکرار کنید. داشتن متن جملات ادا شده در آدیو هم می تواند به شما کمک کند.

 

این سه روش مطرح شده به نظر ساده یا پیش پا افتاده به نظر می رسند، ولی پایه و اساس بهتر کردن مهارت مکالمه انگلیسی هستند. با آنها می توانید در زمان کمتری به هدفتون برسید و شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی کنید.

 

نکته ای که چندین بار در این مقاله هم مطرح شده این است که نباید عجله کنید اجازه دهید ساختار های پایه و کلمات ساده در ذهن شما جا بگیرد تا بتوانید شروع به صحبت کردن کنید و هر چه بیشتر مهارت مکالمه انگلیسی خود را بهتر کنید.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است