چگونه برای آزمون آیلتس برنامه ریزی کنم؟

1398/08/12 1548

اگر تصمیم دارید نمره هفت آیلتس و یا بالاتر از آن را بگیرید، بایستی بسیارمتمرکز (focus) و ساختارمند و با  برنامه (organized)  برای آزمون آیلتس آماده شوید و برای رسیدن به این هدف باید یک برنامه مطالعه آیلتس ویژه خودتان داشته باشید. برای رسیدن به آیلتس ۷ و حتی آیلتس ۷ به بالا، شما باید نهایت استفاده را از زمانی که دارید بکنید و هر روز به روش درستی برای آزمون آیلتس مطالعه کنید. 

 

اگر واقعا نمی خواهید که آزمون آیلتس را چند بار تکرار کنید، بهترین روش این است که در یک دوره آموزشی آیلتس منسجم و با کیفیت شرکت کنید.

 

در این جا به چهار روش موثر برای برنامه ریزی درسی، آیلتس اشاره می کنم امیدوارم مفید باشد. 

 

یک برنامه مطالعاتی متعادل داشته باشید

 

برای اینکه بتوانید به هدف خود درآزمون آیلتس برسید، باید بر دو چیز تمرکز داشته باشید. 

 

۱- استراتژی تمرین /آزمون و آیلتس

 

۲- Fleuency کلی در آزمون آیلتس 

 

شما برای به دست آوردن نمره دلخواه خود در آزمون آیلتس باید به این دو نکته توجه داشته باشید و نمی توانید یکی را در نظر بگیرید و دیگری را کلا حذف کنید.

 

 

استراتژی آزمون / تمرین آیلتس

 

جهت آماده شدن برای آزمون آیلتس برنامه مطالعاتی شما باید به گونه ای باشد، که حتما بر استراتژی های مختلف برای هر مهارت تمرکز داشته باشد. یعنی دوره آمادگی آزمون آیلتسی که انتخاب می کنید و برنامه ای که  برای خود می نویسید، باید به شما روش ها و استراتژی های لازم برای انواع سوالات آزمون آیلتس را آموزش دهد.

 

برای مثال در یک دوره Reading آیلتس شرکت می کنید، این دوره باید در ابتدا انواع سوالاتی که در این بخش ممکن است با آن رو به رو شوید را برای شما توضیح دهد و قدم به قدم استراتژی پاسخ به این سوالات را شامل شود  و فقط انجام یک سری  تمرین از کتاب های کمبریج با توضیحات مختصر نباشد،چون اگر غیراین باشد شما فقط پول خود را دور ریخته اید. 

 

Fluency

 

مورد دیگری که به هنگام انتخاب دوره آمادگی آیلتس یا برنامه ریزی مطالعاتی آیلتس در نظر داشته باشید Fleuncey است . یعنی اینکه برنامه ریزی، تمرین ها و کلاس ها باید در جهتی تنظیم و برنامه ریزی شده باشند تا در روان شدن و تسلط پیدا کردن شما به طور کلی در زبان انگلیسی کمک کنند. یکی از روش های موفق برای تسلط پیدا کردن در زبان انگلیسی، گوش کردن به پادکست های انگلیسی است، چون به این ترتیب شما با انواع لهجه های زبان انگلیسی آشنا می شوید و در بخش لیستنینگ آیلتس به اشکال کمتری برخورد خواهید داشت.

 

 

آزمون های آزمایشی آیلتس باید در انتهای دوره مطالعاتی شما قرار گیرند

 

خیلی برای من پیش امده است که در کلاس ها از من سوال کرده اند که زمان مناسب برای شرکت در آزمون های آزمایشی آیلتس (ماک) کی است؟ آیا باید هر ماه در یک آزمون آزمایشی شرکت کنیم یا نه؟

 

خب در جواب باید قانون ۷۵٪ را باید بدانید. یعنی بهترین زمان برای آزمون های آزمایشی آیلتس، وقتی است که شما ۷۵٪ از برنامه مطالعاتی خود برای آزمون آیلتس را طی کرده اید، و فقط ۲۵ ٪ از آن باقی مانده است. 

 

می پرسید چرا؟

 

دلیل اش این است که شما زمینه و مهارت های لازم را با استفاده از استراتژی های آیلتس باید به دست آورده باشید تا بتوانید آنها را بسنجید؟ درسته؟

 

اگر تقریبا در انتهای برنامه مطالعاتی خود، در آزمون آزمایشی شرکت کنید، به این ترتیب اعتماد به نفس شما هم بهتر می شود. چون می بینید آنچه که برای آیلتس لازم دارید را بلد هستید.

 

با یک مدرس آیلتس مشورت کنید

 

می دانم که آزمون ایلتس برای شما آزمون بسیار مهمی است. این آزمون آینده شغلی و تحصیلی شما را تعیین می کند. آزمون آیلتس می تواند خیلی چیز ها برای آینده شما تعیین کند. پس اگر سطح زبان انگلیسی شما بالا است شاید احتیاج با مشاوره نداشته باشید در غیر این صورت با یک مدرس آیلتس یا کسی که نمره خوب آیلتس گرفته یک مشورت بکنید. شما می توانید برنامه مطالعاتی آیلتس را خودتان بنویسید، به هر حال بهتر از هر کس دیگری شما می دانید درکدام مهارت ها بیشتر مشکل خواهید داشت. 

 

ولی در آخر حتما از یک مدرس ایلتس بخواهید اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس شما را صحیح کند، تا مشکلات شما مشخص شود. 

 

به هر حال این ازمون بسیار سرنوشت ساز است و مهم نیست که در دوره های آنلاین ثبت نام کنید یا در کلاس های حضوری شرکت کنید. متاسفانه این آزمون، چیزی نیست که بتوانید به تنهایی برای آن آماده شوید. ولی اگر می دانید که مثلا در مهارت های Reading و رایتینگ مشکل دارید، می توانید فقط یک سری دوره های مخصوص این مهارت ها را داشته باشید تا نقاط ضعف تان رفع شود. 

 

فقط بر نکات و کلک های ایلتس تکیه نکنید

 

متاسفانه افرادی هستند که ادعا می کنند، کلاس های آنها فقط شامل نکات موفقیت در آزمون آیلتس است و با آنها حتما نمره ۷+ می گیرید. شما این اشتباه را نکنید. چنین چیزی نیست که فقط با دانستن یک سری نکته و حتی جملات ساختاری نمره خوبی از آیلتس بگیرید. 

 

بلکه دوره ای که شما می خرید باید به گونه ای برنامه ریزی شده باشد که بر استراتژی ها و تسلط زبانی شما تمرکز کند. به این ترتیب هر چقدر هم آزمون سخت باشد شما از پسش بر میاید. 

 

برای آزمون ایلتس باید هوشمندانه عمل کنید. 

 

اگر به نکاتی که در بالا اشاره کرده ایم، توجه کنید مطمن هستم که برنامه ریزی خوب و کارآمدی خواهید داشت. به خاطر داشته باشید ، که هر روز برای آیلتس مطالعه داشته باشید و بر اساس برنامه پیش بروید. برای مثال دو ساعت از روزتان را به مطالعه آیلتس تخصیص دهید، و اجازه ندهید هیچ چیزی این برنامه را مختل کند.

 

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است