چگونه لغات ریدینگ آیلتس را یاد بگیریم؟

1400/05/08 217

لغات ریدینگ آیلتس به عنوان یک بخش  جداگانه در آزمون ارزیابی نمی شود اما 25٪ از نمره کل شما در آزمون های نوشتاری (رایتینگ) و گفتاری (اسپکینگ) را تشکیل می دهد.

 

 بنابراین ضروری است آزمون گیرندگان توانایی شما را در استفاده از طیف گسترده ای از واژگان مناسب و استفاده دقیق از آن کلمات ارزیابی کنند. به همین منظور در ابتدا سعی خواهیم کرد تا ویژگی منابع و مواردی که می بایست بعنوان منبع اصلی لغات مطالعه کنید بررسی کنیم.

 

منبعی را پیدا کنید که از آن لذت می برید.

 

یک کتاب، نمایش تلویزیونی، نمایش رادیویی، پادکست، سریال یوتیوب یا مجله مورد علاقه خود را انتخاب کنید. مردم وقتی از کاری که انجام می دهند لذت می برند به طور موثرتری یاد می گیرند، بنابراین چیز خسته کننده ای انتخاب نکنید!

 

یک دفترچه جدید تهیه کنید.

 

لازم نیست گران باشد، فقط جایی باشد که بتوانید هر روز یادداشت های خود را بنویسید. لغات و اصطلاحات جدیدی که یاد می گیرید درآن یادداشت نمایید.

 

از منبع انتخابی خود به بهترین نحو استفاده کنید

 

هر آنچه را که در مورد اول انتخاب کرده اید بخوانید / تماشا کنید و به آن گوش دهید و 15 کلمه ای را که نمی فهمید انتخاب کنید. سعی کنید معنی آنها را از متن حدس بزنید. ( این مرحله بسیار مهم است زیرا به شما کمک می کند کلمات جدید را به خاطر بسپارید.) این تکنیک در روز ازمون بسیار بکارتان خواهد آمد زیرا قطعا کلماتی هستند که در آزمون هیچ اطلاعاتی در مورد آن نخواهید داشت.

 

 

کلمات جدید را یادداشت کنید

 

به 15 کلمه جدید در دفترچه یادداشت خود توجه کنید.

 

معنی را جستجو کنید.

 

کلمات جدید را در فرهنگ لغت جستجو کنید. در کنار هر کلمه، معنی، جمله یا دو جمله مثال، هم آوا، مترادف، متضاد و تلفظ را یادداشت کنید. شما همچنین می توانید تصاویر را ترسیم کنید درواقع هر آنچه به شما کمک می کند کلمه را به یاد بیاورید مهم است.

 

کلمات جدید خود را مرور کنید

 

کلمات جدید را بعد از یک هفته، دو هفته و سپس یک ماه مرور کنید. استفاده از آنها را در یک جمله تمرین کنید.

 

این استراتژی ساده را 5 روز در هفته دنبال کنید و خواهید دید فقط بعد از 1 ماه بیش از 300 کلمه جدید در دفترچه یادداشت خود خواهید داشت. بعد از 6 ماه، تقریباً 2000 کلمه جدید یاد گرفته اید!

 

برای یادگیری لغات ریدینگ آیلتس از چه تکنیک هایی میتوان بهره برد؟

 

در طی فرآیند یادگیری لغات reading آیلتس باید به باید و نباید هایی توجه کرد. در ادامه سعی کرده ایم به برخی از این نکات اشاره و یادآور شویم چه نکاتی میتواند سودمند و چه نکاتی در نقش ترمز یادگیری عمل خواهند کرد.

 

کارهایی که باید صورت گیرد:

 
  • کلماتی را انتخاب کنید که در موقعیتهای مختلف قابل استفاده باشد.
 
  • کلمات متفاوت را از طریق خواندن و گوش دادن یاد بگیرید.
 
  • معنی آنها را از  متن انتخاب کرده و سعی کنید تا در همان ساختار جمله  حفظ کنید.
 
  • استفاده از آنها را بارها و بارها تمرین کنید تا زمانی که بتوانید از آنها به طور طبیعی استفاده کنید.
 
  • کلمات مرتبط با موضوع را بیاموزید.برای مثال کلمات مختلف برای صحبت کردن در مورد آموزش و یادگیری را برای خود لیست کنید.
 
  • کلمات را با مداد در دفترچه  خود یادداشت کنید تا اگر خواستید تغییر در آنها دهید مشکل نداشته باشید.
 

 

خواندن و گوش دادن فعال به چه صورت به فرآیند یادگیری لغات ریدینگ آیلتس کمک خواهد کرد؟

 

یک روش عالی در آموزش واژگان آیلتس برای تهیه واژگان جدید خواندن و گوش دادن فعال است که باید بخشی از برنامه منظم مطالعه شما باشد. منظور از خواندن و گوش دادن فعال، توجه دقیق به آنچه می خوانید یا آنچه گفته می شود و تمرکز بر آنچه می توانید از آن یاد بگیرید است.

 

به دنبال کلمات یا عباراتی باشید که درکی از آنها ندارید. همان ها را روی برگه ای جداگانه بنویسید. در صورت امکان، دوباره برگردید و آنها را بخوانید یا دوباره به آنها گوش دهید و ببینید آیا می توانید معنای آنها را در زمینه نوشتن یا گفتن آنها حل کنید.

 

ببینید آیا می توانید معنای این کلمه را از متن متن حدس بزنید. در صورت نیاز 4 یا 5 بار بخوانید یا گوش دهید تا زمانی که فکر می کنید آن را دریافت کرده اید. سپس آن را جستجو کنید تا بررسی کنید.

 

واقعاً ارزش وقت و تلاش را دارد زیرا به شما در درک واژگان جدید و نحوه استفاده از آن کمک می کند. همچنین با انجام این کار احتمالاً آن را بخاطر می آورید و در ذهن خود حک می کنید.

 

تاثیر نقش لغات ریدینگ آیلتس در این آزمون

 

چیزهای بیشتری وجود دارد که می توانید اضافه کنید اما این مواردی مانند نقش لغات ریدینگ آیلتس در جملات آزمون ضروری هستند. اگر آنها را نمی شناسید، کلمه را به درستی نمی دانید، یعنی 100٪ ، و احتمالاً آماده استفاده از آن در امتحان خود نیستید.

 

اگر این سطح از درک یک کلمه را داشته باشید، این به ابزاری قدرتمند و همه کاره تبدیل می شود که به طور بالقوه قادر خواهید بود در پاسخ به طیف وسیعی از سوالات مختلف در آزمون صحبت کردن و نوشتن و دیگر آزمون ها که لغت محور هستند استفاده کنید.

 

بهتر است کلمات کمتری را به خوبی بدانید تا واژگان گسترده ای که نمی توانید به درستی از آنها استفاده کنید، بدانید زیرا این روش برای شما در آزمون آیلتس نمرات ارزشمندی را به همراه خواهد آورد. کلمات جدید را مرتباً مرور کرده و استفاده از آنها را در جملات در دستور کار خود قرار دهید.

 

کلام آخر...

 

درست مانند یادگیری لغات جدید، شما باید هر روز کمی تمرین کنید. لازم نیست سه ساعت در روز باشد! فقط ۱۰-۱۵ دقیقه طی وقت استراحت خود در محل کار یا دانشگاه تفاوت ایجاد می کند تا موقعی که هر روز این کار را انجام دهید!

 

اگر شما هفته ای یک بار (یا ماهی یک بار!) همه ی تمرین های خود را انجام دهید ریدینگ پیشرفتی نمی کند.

 

پس موقع رفتن یا برگشتن از محل کار، یا موقع ناهار یا هر موقع که می توانید زمانی پیدا کنید یک روتین برای خود داشته باشید. به یاد داشته باشید تا موقعی که هر روز باشد لازم نیست مدت زمانی طولانی باشد.

 

بهترین روش بالا بردن نمره ی خود این است که در امتحانات آزمایشیِ واقعی شرکت کنید. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید بهتر متوجه می شوید. پس در یکی از دوره های آموزشی آیلتس یا کلاس های آزمون آزمایشی ما شرکت کنید و با یک معلم به سراغ بررسی جواب ها بروید.

 

شما می توانید حتی از یکی از کارمندان دوست داشتنی و کمک رسان ما بخواهید تا زمان و مکانی را ترتیب دهد تا در امتحان آزمایشی شرکت کنید.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است