بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

1400/12/15 721

یافتن بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی شاید یک چالش بزرگ باشد زیرا تنها یک روش برای همه زبان آموزان وجود ندارد. زبان آموزان، هرکدام اهداف متفاوتی دارند، در محیط های متنوع زندگی می کنند، نیازهای یادگیری خاصی دارند و مهمتر از همه، سبک های یادگیری متفاوتی دارند. با این حال، چندین روش مختلف وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید کدام روش برای شما مناسب تر است!

معرفی روش های مختلف آموزش زبان انگلیسی 

به عنوان یک زبان آموز آینده نگر، می توانید یکی از شیوه های زیر را انتخاب کنید: 

• مطالعه خودتان به تنهایی 

استفاده از منابع مختلفی مانند کتاب، مجلات، آهنگ، فیلم یا کلیپ، برنامه های تلویزیونی های به زبان انگلیسی و همچنین اخبار، اینترنت یا شبکه های اجتماعی که در آن ها می توانید با دیگر انگلیسی زبانان ارتباط برقرار کنید، شیوه های متنوعی است که می توانید برای یادگیری زبان از آنها استفاده کنید. 

• حضور در کلاس های آموزشی

اگر در کلاس های آموزش زبان به عنوان بهترین روش یادگیری زبان ثبت نام می کنید، باید درباره روش ها و تکنیک های مختلفی که در هر دوره آموزشی به کار می رود، تحقیق کنید تا بتوانید روشی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته و شما را قادر می سازد تا حد امکان از یادگیری خود لذت برده و سود ببرید.

لطفاً به خاطر داشته باشید که یادگیری زبان شما پیشرفت چندانی نخواهد داشت مگر اینکه در یک آموزشگاه زبان معتبر ثبت نام کنید که در آن بتوانید با زبان آموزان دیگری در موقعیت مشابه خودتان ارتباط برقرار کرده و مربی داشته باشید که بتواند شما را در راه  یادگیری زبان جدید با استفاده از روش ها و تکنیک های مناسب راهنمایی کند. 

روش‌های آموزش زبان امروزی از روش های سنتی که در آنها، آموزش زبان دوم فقط به معنای انتقال دانش مربوط به قواعد دستور زبان و گرامر بود، بسیار پیشرفت کرده به طوریکه امروزه تکنیک های جدید و تکنولوژی های پیشرفته به ما کمک می کند که زبان دوم را مانند زبان مادری خود فرا بگیریم.

چند نمونه از روش های آموزشی سنتی

روش ترجمه گرامری

این روش، برای آموزش زبان های کلاسیک استفاده می شود، اما هنوز در محیط های آکادمیک سنتی مورد استفاده قرار می گیرد که قطعا بهترین روش یادگیری زبان نیست.

هدف: یادگیری قواعد دستور زبان و واژگان برای مطالعه و درک قطعات ادبی.

رویکرد اصلی: تجزیه و تحلیل و مطالعه قواعد گرامری زبان، تمرین آنها از طریق ترجمه که کمک می کند واژگان را از متون ترجمه شده بیاموزید.

تمرکز بر: خواندن و نوشتن

تاکید بر: درست بودن و دقت.

روش مستقیم

این روش، در واکنش به رویکرد ترجمه گرامری معرفی شد تا شاید به عنوان بهترین روش یادگیری زبان شناخته شود اما چندان موفق نبود.

هدف: یاد بگیرید چگونه از جملات و ساختارهای روزمره استفاده کرده و با انها ارتباط برقرار کنید و چگونه از زبان دوم، بدون ترجمه آن به زبان مادری خود استفاده کنید.

رویکرد اصلی: زبان آموزان از طریق تعامل با معلم خود با استفاده از روش هایی مانند پرسش و پاسخ، مهارت خود را توسعه می دهند. واژگان از طریق تصاویر یا اشیاء واقعی آموزش داده می شوند.

تمرکز بر: صحبت کردن و گوش دادن. تسلط بر قواعد دستور زبان از طریق تمرین کردن و نوشتن به دست می آیند.

تاکید بر: مشارکت فعال دانش آموزان

روش شنیداری-گفتاری یکی از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی

هدف: یاد بگیرید که چطور با زبان دوم ارتباط برقرار کنید

رویکرد اصلی: تکرار الگوهای گفتاری و عبارات در دیالوگ ها. تمرینات بر اساس تکرار جملات و عبارات برنامه ریزی می شود، تا زمانی که دانش آموزان بتوانند عبارات را بدون تاخیر بیان کنند. توضیح گرامر در این روش بسیار کم است.

تمرکز بر: گوش دادن و صحبت کردن (بیشتر تکرار کردن) تعامل با دانش آموزان دیگر، اما معلم محور.

تاکید بر: یادگیری الگوهایی که در گفتگوهای رایج روزمره به کار می رود.

رویکرد آموزش زبان برای برقراری ارتباط

هدف: یاد بگیرید که با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کنید

رویکرد اصلی: معلم، برقراری ارتباط را به زبان انگلیسی شروع می‌کند و زبان آموزان، سعی می‌کنند تا با به کار گیری آموخته های خود از زبان انگلیسی با او تعامل داشته باشند.

تمرکز بر: بر قراری ارتباط برای رساندن و درک منظور متقابل؛ تعامل بین دانش آموزان و سایر انگلیسی زبانان، انجام تمرینات گروهی. فرآیند یادگیری، دانش آموز محور و متمرکز بر خلاقیت های فردی است.

تمرکز بر: رساندن منظور با صحبت کردن و شنیدن به زبان انگلیسی

یادگیری تلفیقی، بهترین روش یادگیری زبان

با وجود اینکه چندین روش و تکنیک دیگر برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، شیوه ای که  در ادامه معرفی می کنیم، به نظر می رسد بهترین و مدرن ترین راه برای یادگیری زبان باشد: این روش برای همه سبک ها، موقعیت ها، نیازها و خواسته های یادگیری جذاب است.

یادگیری تلفیقی دقیقاً چیست؟ 

این روش، ترکیبی از یادگیری حضوری (در کلاس) با یادگیری آنلاین است که تاثیر آن بسیار بیشتر از به کارگیری کامپیوتر در کلاس درس است. این بدان معناست که هم دانش‌آموزان و هم معلمان باید رویکرد خود را در یادگیری زبان تغییر دهند.

در این روش باید استراتژی های خاصی طراحی شود تا زبان آموزان بتوانند از محتوای آموزشی داخل کلاس، در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به صورت هدفمند استفاده کنند. این روش، تجربه یادگیری یکپارچه را فراهم می کند و به دانش آموز نوعی کنترل بر زمان، مکان و سرعت می دهد.

روش یادگیری تلفیقی، شامل ترکیبی از سبک‌های مختلف یادگیری زبان است که انگلیسی را با استفاده از روش "اکتساب زبان مادری" آموزش می دهد. دقیقا به همان روشی که شما زبان مادری خود را یاد گرفتید. این شیوه، کاملا منحصر به فرد، حمایتی و شخصی است.

در حقیقت، شما با تلفیقی از بهترین‌ تکنیک های موجود آموزش می بینید، و انعطاف‌پذیری در یادگیری آنلاین را تجربه می کنید که در آن آموزش زبان با سرعتی که شما نیاز دارید، پیش می رود. پشتیبان یا معلمان خصوصی نیز آماده کمک به شما هستند تا هر زمان که نیاز داشتید با آنها ارتباط برقرار کنید.

اگر همچنان درباره بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است