تمرین هایی برای تلفظ صحیح کلمات در انگلیسی

1401/02/25 1246

تلفظ صحیح کلمات در زبان انگلیسی می‌ تواند یکی از سخت‌ ترین بخش‌ های یادگیری این زبان باشد، به خصوص اگر صداهایی وجود داشته باشد که زبان مادری شما آنها را ندارد.

برای مثال ببینید که تمامی این کلمات یکسان تلفظ می شوند: “way,” “weigh” and “whey”، اما در مقابل، تلفظ این کلمات با یکدیگر متفاوت است: “comb,” “bomb” and “tomb”.

پیشنهاد نویسنده: استراتژی هایی برای بهبود لیسنینگ

اولین گام در یادگیری تلفظ صحیح انگلیسی، تمرکز بر صداهای فردی یا individual sounds است. به این صداها «واج» می گویند و کلمات از آنها تشکیل شده اند. 
برای اینکه تلفظ خود را به سطح بعدی ارتقا دهید باید بر استرس در کلمات (stress in the words) و لحن تمرکز کنید.

انگلیسی یک زبان با استرس منظم یا stress-timed language است، به این معنی که برخی از هجاها به گونه ای تلفظ می شوند که گویی طولانی تر از بقیه هستند و برخی از کلمات نیز تاکید بیشتری نسبت به سایرین دارند.

به این ترتیب، تلفظ خوب بستگی زیادی به توانایی شما در تاکید روی کلمات صحیح و استفاده موفقیت آمیز از لحن دارد تا مطمئن شوید که معنای درست را منتقل می کنید.
گفتار انگلیسی نیز بر عناصر اصلی یک جمله تأکید می کند؛ کلمات محتوا و به سرعت روی کلماتی معطوف می شود که ا از نظر عملکرد یا ساختار مهم هستند، اسم ها، افعال اصلی، صفت ها و قیدها همگی کلمات محتوایی هستند.

در مقابل، ضمایر، افعال کمکی، حروف اضافه، حروف ربط کلمات تابعی بوده و اهمیت کمتری نسبت به اسم یا فعل اصلی دارند و معمولا این كلمات با تاکید کمتری ادا میشوند. یعنی این کلمات را محکم ادا نمی کنیم. 

چگونه تلفظ صحیح کلمات را بهبود بخشیم؟

این "چگونه بهبود بخشیدن" بر بهبود تلفظ شما از طریق تشخیص شخصیت "استرس منظم" زبان انگلیسی تمرکز دارد. به عبارتی، تلفظ شما به طرز باور نکردنی، زمانی بهبود می یابد که بر کلمات استرس دار تمرکز کنید.

این ویژگی برخی از تمرین های عملی را شامل می شود تا بتوانید مهارت های تلفظ صحیح کلمات را با بهبود "استرس منظم" زبان انگلیسی هنگام صحبت کردن بهبود بخشید.

به جملات زیر نگاهی بیندازید و آنها را در یک دیکشنری آنلاین که بتوانید تلفظ صحیح آنها را گوش دهید وارد کنید. به این ترتیب شما متوجه تفاوت بین جملات گفته شده خواهید شد:

Alice was writing a letter when her friend came through the door and told her she was going to leave on holiday.
I had been studying for about an hour when the telephone rang.
Fast automobiles make dangerous friends.
If you can wait for a moment, the doctor will be with you shortly.
I'd like a steak, please.

به روشی ساده، شما باید بر تلفظ "صحیح" هر کلمه تمرکز نمایید؛ دقیقاً همانطور که برخی از دانش آموزان برای خوب تلفظ کردن کلمات تلاش می کنند.

استراتژی هایی برای بهبود تلفظ صحیح در زبان انگلیسی

  • گوش دادن را یاد بگیرید.

قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه صحبت کنید، باید نحوه گوش دادن را یاد گرفته و مهارت های لیسنینگ خود را تقویت نمایید. تشخیص برخی صداها هنگام گوش دادن سخت است.

برای مثال: Did the speaker sleep or slip? Did he hurt his chin or his shin? اگر بتوانید تفاوت را را درک کنید، تلفظ صحیح کلمات برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.

  • تلفظ صحیح کلمات را با بهترین دیکشنری های آنلاین یاد بگیرید.

احتمالاً از یک فرهنگ لغت برای ترجمه کلمات انگلیسی استفاده می کنید، اما دیکشنری های آنلاین یا دیجیتال می توانند مزایای بیشتری از جمله راهنماهای تلفظ را ارائه دهند. این نوع دیکشنری ها می توانند یکی از مفیدترین ابزارهایی باشند که می توانید برای تمرین تلفظ انگلیسی داشته باشید، بهتر از همه اینکه، آنها به صورت آنلاین در دسترس هستند.

برای مثال مترجم گوگل یا همان Google Translate که ممکن است قبلاً در طول یادگیری زبان انگلیسی از آن استفاده کرده باشید. گوگل ترنسلیت یک مترجم با کاربری آسان است که همچنین راهنمای تلفظ کلمات به صورت تک و جملات کامل را ارائه می دهد.

به محض اینکه به رابط Google Translate رسیدید، می توانید لغات مورد نظر خود را جستجو کرده و تلفظ صوتی صحیح را دریافت نمایید. 

  • تلفظ صحیح کلمات با توجه کردن به حرکت دهان و لب.

زمانی که صحبت می کنید، دهان خود را حرکت می دهید. نحوه حرکت دادن دهان بر نحوه تلفظ یک کلمه تأثیر بسزایی دارد.

اولین قدم برای اصلاح فرم دهان، توجه به آن است. چند راه وجود دارد که می توانید بررسی کنید که دهان و لب های شما شکل درستی دارند:

از آینه استفاده کنید. این روش یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص اینکه دهان شما در حین صحبت کردن چه می کند است.

یکی از انگشتان خود را جلوی لب های خود قرار دهید (مثل اینکه می گویید "ش یا shh"). هنگام صحبت کردن، انگشت خود را تکان ندهید. باید احساس کنید که لب‌ هایتان از انگشتتان دور می ‌شوند یا به آن فشار می ‌آورند.

پیشنهاد نویسنده : استفاده از کالوکیشن برای بهبود زبان انگلیسی

به دیگران نگاه کنید و به شکلی که دهان و لب‌ هایشان را هنگام صحبت کردن حرکت می دهند، توجه کنید. سعی کنید برنامه تلویزیونی یا فیلم مورد علاقه خود را دنبال کنید.

آیا می توانید چهره ها و صداهایی را که بازیگران می سازند تکرار کنید؟

در همین زمینه و برای بهبود تلفظ صحیح کلمات، راهنماها و تصاویر آنلاینی وجود دارد که به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه دهان خود را حرکت دهید. 

  • به زبان خود توجه کنید.

تفاوت اصلی rice و lice در زبان شماست. هنگامی که صحبت می کنید، زبان خود را حرکت می دهید تا صدا ایجاد کند. احتمالاً متوجه این موضوع نشده اید، زیرا بدون فکر این کار را انجام می دهید. برای بهبود تلفظ کلمات انگلیسی خود، این ایده خوبی است که بررسی کنید زبانتان در کجا قرار می گیرد.

برخی از صداهای دشوار برای زبان آموزان غیر بومی عبارتند از حروف "L" و  "R". همچنین صدای "TH". توجه داشته باشید که تفاوت آنها در حرکت صحیح زبان است.

  • کلمات دشوار را با صدای آنها بنویسید.

آیا شما نیز برای یادگیری تلفظ صحیح کلمات، با برخی از آنها مشکل دارید؟ پس سعی کنید آنها را بنویسید.

در واقع نه فقط کلمه. بلکه سعی کنید آن را به صورت آوایی بنویسید (با صدای آنها به جای املای آنها).

فرض کنید با کلمه پیتزا مشکل دارید. آن را به صورت آوایی بنویسید: piːtsə..

سخن پایانی

به جز روش های مذکور، راه های موثر دیگری نیز وجود دارند که می توانید با کمک آنها تلفظ صحیح کلمات را یاد بگیرید. اما به طور کلی، سعی کنید یک قانون برای خود ایجاد کنید: باید در خانه با خود انگلیسی صحبت کنید.

برای شروع، سعی کنید زمانی که در حال پختن شام یا آماده شدن برای خواب هستید، آنچه را که انجام می‌دهید، به انگلیسی به زبان بیاورید.

همچنین، به خود قول دهید که حداقل چند دقیقه در روز با صدای بلند صحبت کنید.

به یاد داشته باشید، تمرین راهگشای بسیاری از مشکلات است. به جز این موارد، می توانید با شرکت در دوره های آنلاین آیلتس و بهره گیری از ایده ها و راه حل های نوینی که در آنجا ارائه می شود، سرعت پیشرفت خود را در تمامی مهارت های زبان انگلیسی افزایش دهید.

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است