نکاتی برای افزایش سرعت در جوابدهی به سوالات ریدینگ

1401/01/14 565

سرعت جواب به سوالات ریدینگ، یکی از چالش های آزمون آیلتس برای داوطلبان است. هر آزمون ریدینگ آیلتس از حدود 900 تا 2000 کلمه (با 40 سوال) تشکیل شده است. بنابراین، بسیاری از شرکت کنندگان در پایان این آزمون ناکام می مانند، زیرا از ترفندهای خواندن و جوابدهی سریع آگاهی ندارند.

باید بدانید که برای این آزمون و خواندن بیش از 2000 کلمه، تنها 60 دقیقه زمان دارید. در واقع، زمان کافی برای درک تمام جزئیات را نخواهید داشت. بنابراین، مهم است که قبل از حضور در آزمون آیلتس، نکات مهم برای افزایش سرعت در پاسخ به سوالات را دانید

هنگام شرکت در آزمون ریدینگ آیلتس، باید راهکارهایی را بیابید که از طریق آنها می توانید سرعت مطالعه خود را بهبود بخشیده و به نمره مطلوب برسید. به جز نکات کلیدی که در ادامه توضیح داده خواهند شد، شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی آیلتس، توانایی خود را برای سرعت بخشیدن به سوالات افزایش دهید.

نکاتی که برای افزایش سرعت جواب به سوالات ریدینگ باید دانید

برای اینکه بتوانید سرعت عمل خود را در آزمون آیلتس بالا ببرید، باید از کلیات این آزمون مطلع باشید و سپس با به کارگیری نکات و تکنیک هایی که ارائه خواهیم داد، سرعت خواندن خود را بهبود بخشید. به خاطر داشته باشید که اگر به طور منظم آنها را تمرین کنید، نتیجه مطلوبی دریافت خواهید کرد.

- خلاصه آزمون ریدینگ آیلتس

ماژول ریدینگ آکادمیک در آزمون آیلتس 60 دقیقه طول می کشد.
آن متشکل از سه بخش ریدینگ و در حدود 2000 کلمه می باشد.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک های موثر در پاسخ به سوالات reading آیلتس

متون آزمون آیلتس می توانند در طیف وسیعی از موضوعات مختلف باشند. اما حداقل یکی از متون دارای یک استدلال منطقی مفصل خواهد بود و در نتیجه درک متون به تدریج دشوارتر می شود. در اینجاست که آگاهی از چگونگی افزایش سرعت جواب به سوالات ریدینگ موثر واقع می شود.

- قوانین طلایی آزمون ریدینگ آیلتس

لازم به ذکر است که به سوالات سریع و دقیق پاسخ دهید. اگر نمی‌توانید سوالی را سریع حل کنید، آن را رها کرده و در پایان با ذهنی آسوده تر و آرام تر به آن رجوع نمایید.

از آنجایی که متن ها طولانی هستند، لازم نیست آنها را با جزئیات بخوانید. از این رو، برای درک اطلاعات مربوطه، سعی کنید متن مورد نظر را با دقت پردازش کنید.
سطح، متون و تسک ها در آزمون آیلتس به تدریج دشوار می شوند. به عبارتی، سرعت جواب به سوالات ریدینگ کم کم کاهش می یابد. برای همین شما باید سوالات آسان را در اسرع وقت جواب داده و به خودتان زمان بیشتری برای سوالات دشوار بدهید.  برای پاسخ هر سوال حدود یک دقیقه و نیم فرصت دارید.

اگر فقط سه سوال از هفت سوال را می توانید انجام دهید وحشت و هراس به خود راه ندهید. در عوض، بارها و بارها آنها را بررسی نمایید، اما سرعت بخشیدن در پاسخدهی به سوالات ریدینگ را فراموش نکنید.

هنگامی که یک متن را تمام کردید، پاسخ های خود را ارزیابی کرده و سعی کنید همه آنها را جواب دهید.
به یاد داشته باشید که سوالات معمولاً از ترتیب اطلاعات در متن پیروی می کنند.
سوالات معمولا جملاتی از متن هستند، بنابراین به دنبال مفهوم و معنا در متن باشید، نه کلمات دقیق.

یکی دیگر از نکاتی که باید در رابطه با سرعت جواب به سوالات ریدینگ در نظر داشته باشید این است که برخی از انواع سوالات برای تست نحوه برخورد شما با اطلاعات خاص و معنای کلی استفاده می شوند. به عنوان مثال، یک سوال چند گزینه ای می تواند برای جزئیات یا درک کل متن به کار رود.

پیشنهاد نویسنده : نکات آزمون آیلتس + کارهایی که باید در روز امتحان انجام دهید

در نهایت، سوالات این آزمون، علم انگلیسی شما را محک نمی زنند، بلکه توانایی شما را در استفاده از این زبان می سنجد.

چرا سرعت جواب به سوالات ریدینگ در برخی افراد کندتر از سایرین است؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا شما ممکن است با سرعت کم سوالات را جواب دهید.. در اینجا چند احتمال وجود دارد:

  • شما می خواهید با تک تک کلمات آشنا شوید.
  • شما کلمات را یکی یکی می خوانید و نه در گروهی از جملات معنادار.
  • کلمات را همزمان خوانده و مرور می کنید.
  • به عقب برگشته و دو یا سه بار جملات را می خوانید تا مطمئن شوید که همه آنها را کاملاً متوجه شده اید.
  • شما در مورد ایده ها خیلی عمیق یا با جزئیات زیاد فکر می کنید

افزایش سرعت جواب به سوالات ریدینگ با دو تکنیک skimming و scanning

به طور کلی، زمانی که در حال دریافت معنای کلی متن یا Skimming  و جستجوی کلمات یا عبارات خاص مانند ارقام (scanning) هستیم، می توانیم به سرعت بیشتری ریدینگ را بررسی نماییم.. استفاده از این مهارت ها بسیار مهم است، اما اگر فقط از این تکنیک ها همیشه استفاده کنیم، جزئیات مهم را از دست می دهیم و پاسخ ها را اشتباه می گیریم. پس باید یاد بگیریم که چطور از این تکنیک های موثر بهره گیریم:

- Skimming: Skimming یعنی خواندن سریع متن برای درک پیام. در واقع برای به دست آوردن اطلاعات کلی، Skimming. را به کار می بریم. به اطلاعات کلی فکر می کنیم و نه به جزئیات. 

- Scanning:  scanning فقط برای جزئیات خاص به کار می آید و لازم نیست روی معنای متن تمرکز کنید. در این تکنیک، شما سرعت جواب به سوالات ریدینگ را با استفاده از اسکن اطلاعات جزئی نظیر ارقام، اسامی و ... بهبود می بخشید.

- Skim and read: در اینجا باید متن را مرور کرده و در نقاط خاصی توقف نمایید تا بهتر بتوانید سوالات را پاسخ دهید.

- Scan and skim:  زمانی که متنی را برای یک کلمه خاص اسکن می کنید، چشم شما اطلاعات دیگر را به آرامی لمس می کند. از آنجایی که تمرکز شما بر روی اسکن است، چشم شما به طور طبیعی متن را بررسی کرده و دیگر سرعت شما در جواب به سوالات ریدینگ کاهش نمی یابد.

کلام پایانی

در پایان نیز یادآور می شویم که سرعت در جوابدهی به سوالات ریدینگ آزمون آیلتس بسیار مهم بوده و آهسته خواندن شما می تواند مشکلات عدیده ای را به وجود آورد. در واقع شما به جز اضطراب، زمان زیادی را صرف بخش هایی از متن خواهید کرد که اهمیت زیادی ندارند. 

با بکارگیری نکاتی که در بالا ذکر شد، می توانید این مهارت را افزایش دهید و به نمره بالایی در این آزمون دست یابید. علاوه بر موارد فوق، شما می توانید با شرکت در دوره های آنلاین پل آیلتس، مهارت های خواندن سریع را تقویت کرده و بدون داشتن استرس و نگرانی، با دقت آزمون را به پایان برسانید.
 

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است