انواع استراتژی های اسپیکینگ برای زبان آموزان

1401/01/21 565

زبان آموزان انگلیسی با کمک استراتژی اسپیکینگ می توانند به خوبی از طریق صحبت کردن با سایر افراد انگلیسی زبان در کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند. صحبت کردن به صورت روان و سلیس برای تعیین مهارت فرد در زبان انگلیسی یک مسئله واضح به نظر می رسد. به عبارتی، با ارتقا مهارت مکالمه انگلیسی، می توانید احتمالاً به یک هدف ارتباطی منسجم دست یابید.

 همچنین به نظر می رسد صحبت کردن یک مهارت مهم برای برقراری ارتباط با اهداف تحصیلی یا کار در مکان های کاری بین المللی باشد. با این حال، دستیابی به تسلط در توانایی صحبت کردن و همچنین داشتن اعتماد به نفس بالا کار آسانی نیست. انواع استراتژی اسپیکینگ که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد، می توانند زبان آموزان را در این زمینه بسیار یاری کنند.

استراتژی اسپیکینگ برای زبان آموزان

بسیاری از زبان آموزان اذعان می دارند که انگلیسی را به خوبی درک می کنند، اما برای داشتنِ یک مکالمه به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد که ما در اینجا به همراه راه حل های احتمالی یا همان استراتژی های اسپیکینگ، توضیح خواهیم داد:

- ترجمه نکردن جملات از زبان مادری به زبان انگلیسی

یکی از مهمترین استراتژی اسپیکینگ که باید به آن توجه داشته باشید، عدم ترجمه تحت الفظی یا همان برگرداندن زبان مادری به انگلیسی است. اما بسیاری از زبان آموزان همواره در مکالمات خود سعی می کنند این اشتباه را تکرار کنند.

پیشنهاد نویسنده: چطوری مهارت اسپیکینگ و مکالمه انگلیسی خود را بهتر کنیم؟

برای حل این مشکل باید فرد سومی را که در درون خود خلق کرده اید شناسایی کنید. بهتر است اینگونه بگوییم که شما با  دقت کافی، متوجه خواهید شد که یک "شخص" کوچک در مغز خود پرورش داده اید که برای مکالمه یا اسپیکینگ، اصرار دارید که آن را وارد گفتگو نمایید. پس باید یاد بگیرید که این "شخص سوم" را شناسایی کرده و از او بخواهید که ساکت باشد.

- ممانعت از توقف ناگهانی جریان فکر یا کلام یا blocking، به دلیل عصبی بودن یا عدم اعتماد به نفس 

بسیاری از اوقات، زبان آموزان به دلیل عدم اعتماد به نفس یا استرس، با سد جریان فکری یا کلامی روبرو می شوند. شما نباید برای اینکه گاهی نمی توانید به خوبی به زبان انگلیسی صحبت کنید، خود را سرزنش نمایید. بهتر است به زمانی فکر کنید که در کودکی زبان مادری خود را یاد می‌گرفتید. آیا دچار اشتباه نمی شدید؟ همه چیز را متوجه می شدید؟ پس یکی از استراتژی اسپیکینگ این است که دوباره کودک شوید و تا آنجا که ممکن است اشتباه کنید. پس این واقعیت را بپذیرید که قرار نیست همه چیز را خیلی زود متوجه شوید.

- به جای استفاده از زبان ساده برای رساندن منظور، به دنبال یک کلمه خاص نباشید

یکی از اشتباهات زبان آموزان این است که گاهی اوقات، خود را با تلاش برای یافتن ترجمه دقیق کاری که انجام داده اند محدود می کنند. با این حال، اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، لازم نیست همیشه، همه چیز را با دقت بیان کنید. چنانچه سعی نکنید کلمه خاصی را پیدا کنید، متوجه خواهید شد که راحت تر می توانید صحبت کنید.

- استفاده از فرصت ها برای مکالمه کافی در کلاس یا خارج از آن

یکی دیگر از موثرین استراتژی اسپیکینگ این است که با خودتان فکر کنید که در  زبان مادری خود در مورد چه موضوعاتی بیشتر صحبت می کنید. دوستی پیدا کنید که به زبان شما صحبت کند، درباره موضوعی که هر دو از آن لذت می برید به زبان خودتان گفتگو کنید. در مرحله بعد، سعی کنید مکالمه را به زبان انگلیسی بازتولید کنید. اگر نمی توانید همه چیز را بگویید نگران نباشید، فقط سعی کنید ایده های اصلی مکالمه خود را تکرار کنید.

- شرکت در کلاس های مختلط بزرگسالان و نوجوانان

گاهی اوقات شاید شما نتوانید به جز همسالان خود با افراد دیگری صحبت کنید. در اینجا باید، صحبت کردن را به یک بازی تبدیل کنید و یکدیگر را به چالش بکشید تا برای مدت کوتاهی به زبان انگلیسی مکالمه نمایید. اهداف ساده تری برای خود مشخص کنید. مثلا می توانید با یک مکالمه کوتاه دو دقیقه ای به زبان انگلیسی شروع کنید. با تمرین مکرر خواهید توانست یکدیگر را برای مدت طولانی تری به چالش بکشید. 

- بهره گیری از دوره های آنلاین تقویت اسپیکینگ و منابع گفتاری

استفاده از دوره های آنلاین و منابع گفتاری یکی از بهترین استراتژی های اسپیکینگ است. برای مثال، دوره های آنلاین آیلتس برای بهبود مهارت های آزمون آیلتس و مکالمه، قطعا استراتژی بسیار کارآمدی در این مسیر خواهد بود. علاوه بر این، منابع متعدد دیگری وجود دارند که به شما کمک می کند تا مهارت های مکالمه انگلیسی در کلاس و خارج از آن را بهبود بخشید.

پیشنهاد نویسنده: نکات کلیدی ریدینگ آیلتس

اولین قانون بهبود مهارت های گفتاری این است که تا جایی که می توانید صحبت کرده یا گپ بزنید. 

- استفاده از مثال های انگلیسی اجتماعی و دیالوگ ها 

اطمینان از یک شروع خوب برای مکالمه، اغلب به استفاده از عبارات استاندارد انگلیسی بستگی دارد. دیالوگ ها نیز در یادگیری عبارات و واژگان مورد استفاده در موقعیت های رایج مفید هستند.

جمع بندی

صحبت کردن به زبان انگلیسی، یکی از سرگرم کننده ترین و با ارزش ترین بخش های یادگیری برای زبان آموزان است. راه های زیادی برای بهبود سریع مهارت های خود و در عین حال سرگرم شدن با آنها وجود دارد. در بالا، با چند نمونه از این استراتژی اسپیکینگ برای تقویت مکالمه انگلیسی آشنا شدید. با تمرین و تکرار این موارد می توانید در این مسیر به موفقیت زیادی دست یابید. 

همچنین با بهره گیری از بهترین منابع و کلاس های آمادگی آیلتس در پل آیلتس، می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و نقاط ضعف خود را شناسایی نمایید. در انتها به یاد داشته باشید که از اشتباه کردن خجالت نکشید. هرچه بیشتر تمرین کنید، در تلفظ و دایره لغات خود پیشرفت بهتری خواهید داشت. 
 

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است