استراتژی هایی برای بهبود لیسنینگ

1401/02/11 567

بهبود لیسنینگ جزء آن دسته از فعالیت هایی است که می تواند سبب بهبود و پیشرفت شخصی شود که در حال فراگیری زبان انگلیسی است. برخورداری از مهارت های موثر شنیداری به معنای توانایی نشان دادن علاقه به موضوع مورد بحث و درک اطلاعات ارائه شده می باشد. در جامعه امروزی، توانایی برقراری ارتباط موثر اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. 

در واقع، اگرچه توانایی صحبت کردن به طور موثر یک مهارت بسیار مورد توجه است، اما بهبود لیسنینگ اغلب از این منظر در نظر گرفته نمی‌شود. اما باید توجه داشته باشیم که گوش دادن نیز به اندازه صحبت کردن مهم است.

 به عنوان یک انگلیسی‌ زبان جدید، مهارت ‌های زبانی شما پیشرفت خوبی داشته است، با گرامرآیلتس هم آشنایی دارید، درک مطلب شما مشکلی ندارد، اما مهارت گوش دادن همچنان برای شما مشکل ایجاد می کند.  اول از همه به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. درک شنیداری احتمالاً سخت ترین کار برای تقریباً همه زبان آموزان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی بوده و این مهارت در دوره های پل آیلتس بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه با استراتژی های بهبود لیسنینگ آشنا خواهیم شد.

استراتژی های بهبود گوش دادن یا لیسنینگ

ممکن است که شما از مدت ها قبل شروع به یادگیری مهارت های شنیداری آن هم به طور منظم نموده اید، اما همچنان نمی توانید به خوبی بسیاری از جملاتی را که می شونید درک کنید. اما نگران نباشید، در ادامه با مواردی که می توانید برای رفع این مشکل نمایید، آشنا خواهیم شد:

  • این واقعیت را بپذیرید که قرار نیست همه چیز را بفهمید.
  • زمانی که جملاتی را به خوبی متوجه نمی شوید، ریلکس باشید. حتی اگر برای مدتی همچنان در درک آنها مشکل دارید.
  • یکی دیگر از استراتژی های مهم بهبود لیسنینگ این است که جملات زبان انگلیسی به زبان مادری خود ترجمه نکنید.
  • توجه خود را به به اصل (یا ایده کلی) گفتگو معطوف سازید. تا زمانی که ایده یا ایده های صلی را درک نکرده اید، روی جزئیات تمرکز نکنید.
  • توجه داشته باشید که اولا ترجمه مانعی بین شنونده و گوینده است. ثانیاً، اکثر افراد دائماً جملات را با خود تکرار می کنند. فراموش نکنید که با حفظ آرامش، معمولاً می توانید آنچه را که گوینده گفته است بفهمید.

ترجمه مانع بزرگی در بهبود لیسنینگ است

در حالی که در حال گوش دادن به صحبت های شخص دیگری هستید که به یک زبان خارجی صحبت می کند (در این مورد انگلیسی)، وسوسه می شوید که بلافاصله آن سخنان را به زبان مادری خود ترجمه کنید. زمانی که کلمه ای را می شنوید و آن را متوجه نمی شوید این وسوسه بسیار قوی تر می شود.

البته این کاملاً طبیعی است زیرا ما می خواهیم همه چیزهایی را که گفته می شود درک کنیم. با این حال، هنگامی که به زبان مادری خود ترجمه می کنید، تمرکز شما از گوینده دور شده و بر فرآیند ترجمه که در مغز شما انجام می شود تمرکز می کنید. در این حالت سعی کنید اسپیکر را در حالت تعلیق قرار دهید.

پیشنهاد نویسنده: انواع استراتژی های اسپیکینگ برای زبان آموزان

اما با این حال، در زندگی واقعی، در حالی که شما به ترجمه صحبت های شخص مقابل توجه می کنید، او به صحبت خود ادامه می دهد. بدیهی است که در این وضعیت، درک شما نه تنها کمتر، بیشتر بلکه کمتر هم می شود. در حقیقت، ترجمه کردن در اینجا  منجر به یک بلوک ذهنی در مغز شما می شود و گاهی اوقات به شما اجازه نمی دهد هیچ چیزی را بفهمید.

اکثر افراد جملات را تکرار می کنند

یک لحظه به دوستان، خانواده یا همکاران خود فکر کنید. زمانی که به زبان مادری شما صحبت می کنند، آیا جملات را تکرار می کنند؟ اگر آنها مانند اکثر افراد دیگر باشند، احتمالاً اینطور هستند. این بدان معناست که هر زمان که به صحبت های شخصی گوش می دهید، به احتمال زیاد اطلاعات را تکرار کرده و به شما شانس دوم، سوم یا حتی چهارم را می دهند تا آنچه گفته شده را بفهمید.

یکی دیگر از استراتژی های بهبود لیسنینگ، حفظ آرامش بوده و اینکه در حین گوش دادن ترجمه نکنید تا مغز شما آزادانه و به راحتی روی موضوع اصلی گفتگو تمرکز کند، و آن چیزی نیست جزء درک زبان انگلیسی.

احتمالاً بزرگترین مزیت استفاده از اینترنت برای بهبود مهارت های شنیداری یا لیسنینگ این است که می توانید آنچه را که دوست دارید چندین بار گوش دهید. با گوش دادن به چیزی که از آن لذت می برید، احتمالاً واژگان مورد نیاز بیشتری را نیز فرا خواهید گرفت.

بهبود لیسنینگ با استفاده از کلمات کلیدی 

شما می توانید از کلمات یا عبارات کلیدی برای کمک به درک ایده های کلی استفاده کنید. اگر "نیویورک"، "سفر کاری"، "سال گذشته" را درک می کنید، می توانید فرض کنید که آن شخص در مورد یک سفر کاری به نیویورک در سال گذشته صحبت می کند. این ممکن است برای شما بدیهی به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید که درک ایده اصلی به شما کمک می نماید تا با ادامه صحبت فرد، جزئیات را بهتر و بیشتر درک کنید.

به Context یا متن گوش داده و لیسنینگ را بهبود بخشید

بیایید تصور کنیم که دوست انگلیسی زبان شما می گوید: "من این تیونر(tuner ) عالی را از JR خریداری کردم. واقعاً ارزان بود و اکنون می توانم به پخش های رادیویی عمومی ملی گوش دهم. در اینجا شما نمی‌دانید تیونر چیست و اگر روی کلمه تیونر تمرکز کنید ممکن است واقعا ناامید شوید.

پیشنهاد نویسنده: هفت قانون کلیدی برای گرامر زبان انگلیسی در آیلتس

اما چنانچه به کلمه تیونر در قالب یا بافت متن فکر کنید، احتمالاً شروع به درک آن خواهید کرد. مثلا، bought ، گذشته buy به معنای خرید کردن است، متوجه معنای لیسن (Listen) یا همان گوش دادن هم شدید، radio نیز که مشخص است. اکنون خواهید فهمید که: او چیزی خرید -- تیونر -- برای گوش دادن به رادیو. تیونر باید نوعی رادیو باشد. این یک مثال ساده است اما نشان می‌دهد که باید روی چه چیزی تمرکز کنید: "نه کلمه‌ای که نمی‌فهمید"، "بلکه روی کلماتی که می‌فهمید".

در نهایت توجه داشته باشید که اغلب گوش دادن مهمترین راه برای بهبود مهارت های لیسنینگ است. می توانید به راحتی از امکانات لیسنینگ ارائه شده توسط اینترنت برای مثال پادکست ها، موسیقی و ...  لذت ببرید و به راحتی این مهارت را ارتقا دهید. در کنار این فعالیت ها، می توانید با دوره های پل آیلتس و استفاده از استراتژی های ارائه شده در آنجا، به راحتی لیسنینگ خود را بهبود بخشید.
 

  • هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است