هر آنچه که باید در مورد Reading آزمون آیلتس جنرال  بدانید.

 

هر آنچه که باید در مورد Reading آزمون آیلتس جنرال  بدانید.

 

آزمون IELTS GENREAL  بیشتر برای افرادی که با هدف کار یا مهاجرت نیاز به مدرک IELTS دارند مورد استفاده قرار می گیرد( در نظر داشته باشید برای Apply  کردن برای دانشگاه این آزمون مورد قبول نیست)

بخش های LISTENIGN   و SPEAKING آزمون GENERAL همانند آزمون آیلتس آکادمیک است تنها بخش‌های READING و WRITING این آزمون متفاوت است.

READING آزمون آیلتس جنرال

 

زمان: 1 ساعت

نکته: توجه داشته باشید که این یک ساعت برای انتقال جواب ها به پاسخ نامه نیز می باشد و برای این کار زمان اضافه ای ندارید. پس از این یک ساعت به خوبی استفاده کنید و یادتتان نرود که جواب ها را در پاسخ نامه بنویسید.

بخش reading شامل 3 متن مختلف با 40 سوال می باشد.

موضوعات انتخاب شده در این بخش از آزمون آیلتس  بیشتر موضوعات عمومی هستند یا اینکه موضوعاتی هستند که ممکن است در محیط کار برای شما پیش بیاید. READING برای این نوع از آزمون ایلتس  دارای سه متن است با هر متن از متن قبلی خود سخت تر است. تقسیم بندی این سه متن به شکل ذیل است:

بخش

متن READING

1- دو یا سه متن کوتاه یا  تعداد زیادی متن بسیار کوتاه( مانند متن آگهی تبلیغاتی)

2- دو متن مرتبط با محیط کاری(مانند اطلاعات برای کارمندان)

3- یک متن طولانی با محور استدلالی

 

کل این بخش حاوی 4 سوال است .بخش 1 14 سوال، بخش 2 و 3 هر کدام دارای 13 سوال می باشند.

 

نوع سوال

چگونه به این سوالات reading آیلتس جواب دهید؟

چهار گزینه ای

•          بین گزینه های A-D یکی باید انتخاب شود

•          دو پاسخ از بین گزینه های A-D باید انتخاب شود

•          سه پاسخ از بین گزینه های A-D باید انتخاب شود

شناسایی اطلاعات(TRUE/FALSE/NOT GIVEN)

باید تشخیص دهید که جمله مطرح شده در سوال درست، غلط است یا اینکه اصلا چنین چیزی در متن مطرح نشده است

شناسایی دیدگاه نویسنده /ادعای نویسنده (YES/NO/NOT GIVEN)

شما در این جا باید تشخیص دهید که آیا جمله داده داده شده به شما با آنچه که نویسنده در من ادعا نموده یا مطرح کرده است هم خوانی دارد (YES)، مخالف آنچه که نویسنده مطرح نموده است (NO)، یا اصلا چنین چیزی مطرح نشده است (NOT GIVEN)

تطبیق اطلاعات با متن ها

جملات داده شده را با پاراگراف های متن تطبیق دهید

تطبیق سر تیتر

سر تیترهای داده شده به شما را با پاراگراف های داده شده تطابق دهید

تطبیق خصوصیات

لیست جملات داده شده با شما را با جواب های داده شده در جدول تطبیق دهید. ( این جواب ها شامل تاریخ، نام افراد یا تئوری های مطرح شده در متن می باشد)

کامل نمودن جملات

یک جمله را با کلمه یا کلمات مناسب از متن کامل نمایید( به محدودیت تعداد توجه داشته باشید)

کامل نمودن یادداشت/خلاصه نویسی/جدول

یادداشت/خلاصه/جدول داده شده را تکمیل نمایید

نام گذاری یک شکل

شکلی را با کلمات مناسب با توجه به متن را تکمیل نمایید

پاسخ های کوتاه

به سوالات با استفاده از متن پاسخ دهید

 

 چطوری برای مهارت خواندن آزمون آیلتس آماده شوم؟

 

مهارت reading آزمون آیلتس، از آن دست از مهارت ها است که شرکت کنندگان در آزمون درک درستی از آن ندارند. شما باید برای این بخش از آزمون آیلتس خیلی تمرین کنید و این تمرینات باید هدفمند و جهت بهبود درک شما از هر نوع سوال این بخش باشد. بعد از تمرین اطمینان داشته باشید به متن هایی که در بخش reading می آیند عادت خواهید کرد. در این جا به چند نکته ای که برای بهبود مهارت reading آزمون آیلتس می توانید به کار گیرید، اشاره شده است:

  • برای هر یک انواع سوالاتی که در این بخش از آزمون آیلتس مطرح می شود، تسلط پیدا کنید. این هم با تمرین و تمرکز بر هر یک از انواع سوالات میسر می شود. ۱۴ نوع سوال در این بخش وجود دارد که البته توجه داشته باشید که همه آنها یک جا از شما پرسیده نمی شوند. هر کدام از این انواع سوالات reading آیلتس ، تکنیک و نکات خاص خود را دارند، در بعضی از این سوالات جواب ها پشت سر هم می آیند و در بعضی از آنها این گونه نیست. شما در حین تمرین کردن انواع سوالات به این موضوع توجه کنید که کدام یک از گونه های سوال Reading آیلتس برای شما سخت تر است. سپس بر آنها بیشتر تمرکز کنید. در دوره های پل آیلتس، شما در هر درس نامه با  یک نوع سوالی که در بخش reading آزمون آیلتس مطرح می شود ، آشنا شده و توضیحات کامل به همراه تمرینات در اختیار شما قرار می گیرند.
  • مهارت های Skimو Scan: این دو مهارت، جز مهارت های حیاتی برای موفقیت در آزمون آیلتس هستند. Skim یعنی شما متن را برای درک ایده کلی می خوانید وScan هم یعنی برای پیدا کردن یک اطلاعات خاص، به سرعت اسکن می کنید. این اطلاعات ممکن است اسم یک فرد، یک عدد یا تاریخ باشد. بسیاری از ما فارسی زبان هافکر می کنیم که با این دو مهارت غریبه هستیم. ولی این گونه نیست شما در زندگی روز مره خودتان از این دو مهارت زیاد استفاده می کنید. برای مثال فرض کنید مجله مورد علاقه خود را خریده اید و می خواهید به آن نگاهی بیاندازید. آیا شما در نگاه اول همه مجله را خط به خط می خوانید یا آن را ورق می زنید ، تیتر ها را می خوانید و اگر حوصله داشتید پاراگراف های برجسته را می خوانید؟ به احتمال زیاد گزینه دوم برای شما صدق می کند . در این صورت دارید شما دارید Skim می کنید. و اگر بر روی جلد مجله یک مقاله ای در مورد “پنج راه موثر برای بالا بردن حافظه “را ببنید و بخواهید مستقیما سراغ آن مقاله بروید، اول از همه فهرست را نگاه می کنید تا بالاخره کلمات “پنج راه موثر برای بالا بردن حافظه “ را ببینید و شماره صفحه را پیدا کنید. در آن لحظه شما، Scan انجام دادید. می بینید که این دو مهارت Skimو Scan  آزمون آیلتس هم آنقدر بیگانه نیست اند.
  • تمرین ، تمرین، تمرین با این سه نکته آخر اطمینان داشته باشید که بخش Reading ازمون آیلتس را به موفقیت پشت سر خواهید گذاشت.