speaking

اسپیکینگ آزمون آیلتس یکی از بخش های پر حاشیه  این آزمون است و معمولا خیلی از شرکت کنندگان در این آزمون ، از این مهارت خیلی می ترسند. البته این کاملا طبیعی است چون این بخش به صورت یک مصاحبه برگزار می شود و خود این موضوع باعث استرس زیاد در شرکت کنندگان  آزمون آیلتس می شود. 
اگر می خواهید سطح اسپیکینگ خود را در آزمون آیلتس بالا ببرید اولین کاری که باید انجام دهید که این است که به نحوه نمره دهی به اسپیکینگ آیلتس یک نگاهی بیاندازید .

با نگاه کردن به این جدول و شناخت پیدا کردن در مورد انتظارات ممتحن آیلتس از شما، خیلی بهتر می توانید این انتظارات برآورده کنید و به آن نمره مورد نظر خود برسید. درنگاه اول این جدول شاید کمی ترسناک به نظر برسد، ولی می توانید از استاد آیلتس خود بخواهید که کاملا این جدول را برای شما توضیح دهد. 
در این جدول چهار فاکتور برای نمره دهی به اسپیکینگ آیلتس شما در نظر گرفته شده است : 


Fluency  and Coherence 
Lexical Resources 
Grammatical Range 
Pronunciation 

اگر می خواهید اسپیکینگ آیلتس خود را تقویت نمایید باید به این چهار فاکتور توجه خاصی داشته باشید. 
شما با در نظر گرفتن و سنجش مهارت اسپیکینگ خودتان بر اساس این چهار فاکتور می توانید یک برنامه ریزی خوبی برای گرفتن بهترین نمره داشته باشید. در این بلاگ سعی می شود این چهار فاکتور کاملا توضیح داده شود تا شما ببینید در کدام قسمت های اسپیکینگ خود نیاز به تمرین بیشتر هستید تا به این ترتیب با یک برنامه ریزی خوب اسپیکینگ خود را تقویت کنید. 


Fluency and Coherence 


این دو نشان دهنده توانایی شما در ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی بدون مشکل، هستند. به عبارت دیگری این دو به این سوال جواب می دهند: آیا شرکت کننده در آزمون به راحتی می تواند در مورد موضوعات مختلف  به راحتی و روان صحبت کند یاخیر؟


کمی ترسناک به نظر می رسد نه؟ ولی خودتان را درگیر کلمات نکنید، حتی یک نمره ۹ اسپیکینگ آیلتس به این معنی نیست که شرکت کننده جواب هایی بی عیب و نقص اراهه کرده است. 


برای تقویت اسپیکینگ آیلتس باید شما روی روان صحبت کردن خود کار کنید. روان صحبت کردن مساوی با سریع صحبت کردن نیست . بلکه  معنی روان صحبت کردن این است ، که شما در مورد موضوعات مختلف مانند تحصیلات، خانه ، شهر ، دوستان و… خود به راحتی می توانید صحبت کنید. برای تقویت اسپیکینگ آیلتس سعی کنید موضوعات مختلفی که در آزمون های قبلی پرسیده شده ، را مطالعه نمایید و حتما جواب های خود را ضبط کنید .به این ترتیب خواهید دید که چه موانعی باعث میشوند شما به راحتی حرف نزنید . برای مثال ممکن است کلماتی که به ذهن شما می رسند زیاد مناسب موضوع نیست اند یا خیلی روی داشتن جملات بدون اشکال تمرکز میکنید یا از فارسی به انگلیسی ترجمه می کنید و همین امر باعث می شود اسپیکینگ شما روان به نظر نرسد. 


برای تقویت اسپیکینک ایلتس باید :
-    در مورد موضوعات مختلف مطالعه داشته باشید و کلمات و واژگان خود را تقویت کنید . 
-    برای تقویت بیشتر اسپیکینگ آیلتس برای واژگان فلش کارت تهیه کنید و هر روز کلمات جدید را که یاد گرفته اید را تمرین کنید. فقط برای بهتر شدن اسپیکینگ آیلتس حتما سعی داشته باشید در مورد موضوعات متنوع لیست و فلش کارت تهیه کنید. 
-    از حروف و عبارت های ربط استفاده کنید . برای اینکه جملات خود را به هم وصل کنید می توانید از کلمات ربطی مانند : so, for example, but, , although استفاده کنید که مجبور نشوید ، بین جملات مکث کنید. با این روش جملات و اسپیکینگ شما خیلی روان به نظر خواهد آمد. 
-    برای تقویت مکالمه و اسپیکینگ آیلتس حتما صدای خود را در هنگام جواب دادن به سوالات تمرینی آیلتس ضبط کنید. ببینید کجا ها مکث بیشتری دارید ،  یا از کلمات وحروف ربط استفاده می کنید با خیر. 

Lexical Resources 


این فاکتور از اسپیکینگ آیلتس  دانش شما از واژگان انگلیسی را می سنجد. ممتحن در این بخش می خواهد ببیند آیا شما می توانید از کلمات مختلف به درستی و در جای خودشان استفاده کنید یا نه. البته در قسمت Fluecny هم گفتیم که واژگان شما در آن جا هم سنجیده میشود. فقط تفاوت در این جاست که در قسمت Fluencny and Coherence به صورت غیر مستقیم این کار انجام میشود و در بخش Lexical resources به صورت مستقیم. 


برای بهتر شدن  و تقویت اسپیکینگ آیلتس از این قسمت توصیه می شود که 
 - در مورد موضوعات مختلف لیست واژگان تهیه نمایید. موضوعاتی که بیشتر آیلتس به آنها علاقه دارد مثلا Envoironment , Educactionو…. را مطالعه نمایید. شما می توانید با خرید پکیج Vocabualry for IELTS در وب سایت ما به لیست های واژگان مخصوص آیلتس دسترسی داشته باشید. در این لیست ها مختلف به همراه نمونه پاسخ های اسپیکینگ آیلتس در اختیار شما قرار می گیرد. 

جهت خرید این پکیج روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید پکیج Vocabualry for IELTS


-حتما به هنگام تمرین اسپیکینگ آیلتس، برای تقویت مکالمه خود جواب ها را بلند بلند ادا کنید و فقط به خواندن نمونه پاسخ های اتکا نکنید. 


-    همچنین برای تقویت اسپیکینگ آیلتس مطالعه و یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی را اصلا دست کم نگیرید. اصطلاحات انگلیسی را اگر به درستی استفاده کنید می تواند به شدت در تقویت مکالمه و بالا رفتن نمره تاثیر گذار باشد. 


Grammatical Range 


بله, متاسفانه یا خوشبختانه گرامر شما با این فاکتور سنجیده خواهد شد. ممتحن آیلتس می خواهد ببیند آیا شما جملاتی با اشکالات کم گرامری می توانید درست کنید یا نه. این به این معنا نیست که اصلا اشتباهات گرامری نباید در جملات شما دیده شود، پس اشتباهات جزیی  قابل قبول است. 


برای تقویت اسپیکینگ آیلتس فقط تمرین مکالمه کافی نیست بلکه شما باید روی گرامر خود هم تمرکز کنید:
-    پاسخ های تمرینی خود را ضبط کنید. بعد از گوش کردن به آنها ببینید بیشتر در کدام قسمت ها و ساختارهای گرامری مشکل دارید. توجه کنید ببینید آیا شما فقط از یک سری ساختارهای تکراری استفاده می کنید یا نه. سعی کنید در تمرین های بعدی ساختار های متنوع را داشته باشید. 
-    اشتباهات گرامری خود را پیدا کنید. شما می توانید با کمی دقت اشتباهات گرامری خودتان در اسپیکینگ پیدا کنید. برای مثال ممکن است دقت کنید که شما معمولا حرف تعریف (a, an , the) را جا می اندازید. معمولا هر فرد یک سری نقطه ضعف های به خصوصی در گرامر دارد . این نقاط ضعف را پیدا کنید و سعی کنید با تمرین بیشتر به آنها تسلط پیدا کنید . این کار می تواند در تقویت اسپیکینگ آیلتس شما بسیار موثر باشد. 

Pronunciation 


شاید این یکی از سخت ترین بخش های اسپیکینگ آیلتس باشد و استرس زیادی برای شما ایجاد نماید. برای این فاکتور سنجش یک نکته بسیار مهم است . 
داشتن لهجه هیچ تاثیری در نمره شما نمی گذارد، مادامی که مانع از فهم صحبت های شما توسط ممتحن نشود.

 
این یعنی اینکه شما لازم نیست لهجه بریتیش یا آمریکایی داشته باشید تا از این بخش نمره خوبی بگیرید. فقط باید توجه داشته باشید که تلفظ شما واضح باشد و کلمات به وضوح ادا شود. 
برای تقویت این بخش از آزمون اسپیکینگ آیلتس می توانید: 
-    به نمونه سوالات ضبط شده حتما گوش کنید. 
-    سعی کنید نحوه تلفظ آنها را تقلید کنید، هر جا گوینده مکث می کند یا کلمه یا صدایی را بلند تر ادا می کند، شما هم همین کار را تکرار کنید. 
-    حتما با نزدیک شدن به تاریخ امتحان از یک خدمات فیدبک و بررسی جواب های خود استفاده کنید. پل آیلتس این خدمات تصحیح اسپیکینگ آیلتس را برای داوطلبان در نظر گرفته است. فقط کافی است جواب خود را آپلود نمایید و در کمترین زمان ممکن فیدبک خود را به صورت فایل تحلیلی دریافت نمایید. 

برای آپلود کردن جواب خود به لینک زیر مراجعه کنید:

آپلود جواب

 

برای اینکه اسپیکینگ آیلتس خود را تقویت کنید باید برنامه و استراتژی را استفاده کنید تا بتوانید این چهار فاکتور سنجش اسپیکینگ را بهتر کنید. با این کار مطمن باشید که مهارت گفتاری و اسپیکینگ شما بهتر و بهتر میشود. 

سوالات متداول در بخش اول اسپکینگ آزمون آیلتس

در بخش اول آزمون بیشتر سوالاتی در باره زندگی شخصی شما می پرسند. این سوالات به گونه ای طراحی شده اند که شما به راحتی برای جواب دادن به آنها پاسخی را داشته باشید.....

برای گرفتن نمره خوب در بخش اول اسپکینگ آزمون آیلتس چه کار باید بکنید؟

بیشتر مواقع به داوطلبان آزمون آیلتس پیشنهاد می شود که در بخش اسپیکینگ آنقدر به صحبت های خودشان ادامه دهند تا اینکه ممتحن حرف آنها قطع کند تا به این ترتیب مطمئن باشند

نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس به همراه جواب وواژگان مخصوص تاپیک تکنولوژی

یکی از معمول ترین سوالاتی که به خصوص در چند سال  اخیر در اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس مطرح شده ،تکنولوژی است. پس بهتر است حتما قبل از امتحان به یک سری جواب در مورد تکتولوژی فکر کرده باشید

نمونه جواب اسپیکینگ آزمون آیلتس با موضوع دوستان

در مورد بخش اول اسپیکینگ آزمون آیلتس باید این مضوع را در نظر داشته باشید، که این بخش از امتحان بیشتر سوالات در مورد خود شما و زندگی شخصی شما خواهد بود.

راهنمای مقدماتی اسپیکینگ آیلتس: از اسپیکینگ آیلتس چه انتظاراتی باید داشته باشید!

اسپیکینگ آیلتس کوتاه ترین بخش امتحان‌ آیلتس است و چیزی در حدود ۱۱ الی ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. برای اینکه از پس امتحان سریع و پر تنش اسپیکینگ آیلتس برآیید و بتوانید به سرعت به سوالات این مصاحبه حضوری پاسخ دهید، نیاز به تمرکز، خلاقیت و مهارت های قوی زبان انگلیسی دارید.

چرا نمره اسپیکینگ من از ۶.۵ بالاتر نمی آید؟

در این مقاله متداول ترین دلایل کم شدن نمره شما از fluency در اسپیکینگ آیلتس را بیان کرده و با ارائه نکاتی کمک می‌کنیم شانس موفقیت در آیلتس برای شما بالا برود.